logo

Anamur Reklam

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

anamurgundem.com001Anamur Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr.Emin Çiçekler 1-7 Nisan Kanser Haftası Farkındalık  sebebiyle kanser taramaları hakkında bir açıklama yaptı.
Dr. Emin Çiçekler mesajında, kanser taramalarının hayat kurtardığını belirterek,  “Anamur Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerinde de kanser taraması yapılmaktadır. Taraması yapılan kanser türleri ve yaş aralıkları şu şekilde. 40-69 yaş arası tüm kadınlarda, ücretsiz olarak  Aile Hekimliğinden sevk alınarak Anamur Devlet Hastanesinde meme kanseri taraması mamografi çekilerek yapılmaktadır. 30-65 yaş arası tüm kadınlarda, ücretsiz olarak  Anamur Toplum Sağlığı Merkezi  ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde rahim ağzı kanseri taraması HPV-DNA ve Pap Smear Testi ile yapılmaktadır. 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklerde, ücretsiz olarak  Anamur Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı    Merkezleri’nde gaitada gizli kan testi ile yapılmaktadır. 

 

            Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır.

                Kanser Haftası, halkı bilgilendirme-bilinçlendirme çalışmalarına yoğunluk verilmesi nedeniyle kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.                   “1- 7 Nisan Kanser Haftası” etkin ve verimli olarak, toplumda davranış değişikliği sağlayabilecek faaliyetlerle değerlendirilmelidir. Hafta boyunca ilçemizdeki  tüm sağlık kuruluşları ve ilgili kurum ve kuruluşlarca, özellikle meme kanseri taramaları (kendi kendine meme muayenesi eğitimi, klinik meme muayenesi, mamografi), serviks kanseri taramaları (servikal smear alınması), kolorektal kanser taramaları (gaitada gizli kan testi), tütün kontrolü, yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite konularında eğitim  ve uygulamalar yapılacaktır.

eğitim, amaçlanmalıdır.

             İlçemizde  gerçekleştirilecek 1- 7 Nisan Kanser Haftası Faaliyetlerimizin haftayla sınırlı kalmayıp  yıl boyunca etkin bir şekilde devam edecektir. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com