logo

Anamur Reklam

ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin açıklama

gündem011İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’ün, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin açıklamaları…

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye 60 yılı aşan bir süreden beri stratejik ortak olmanın yanı sıra vazgeçilmez bir ticari partnerdir. 2016 sonu itibarıyla ABD’den ithalatımız 10,8 ihracatımız ise 6,6 milyar dolardır. Amerika bu rakamlarla Türkiye için ihracatta 5., ithalatta ise 4. büyük pazar konumunda…

 

Kimya ihracatımız açısında da önemli hedef pazarlarımız arasında yer alan ABD, geçtiğimiz ay en çok ihracat yaptığımız ülkeler arasında birinciliğe yükseldi. Eylül ayında ABD’ye yüzde 196 artışla 91,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

 

Rakamlardan da görüldüğü gibi bir anlaşmazlık durumunda her iki ülke de zararlı çıkacaktır. Biz iş dünyası olarak sorunların karşılıklı restleşme ile değil uzlaşma ve diyalogla çözüleceğine inanıyoruz. Amerikan yönetimi bir müttefik ve ticari partner olarak Türkiye’nin başta FETÖ olmak üzere terörle mücadelesini anlayışla karşılamalı ve desteklemelidir.

 

Bir an önce diyalog yollarının açılmasını ve her iki tarafa da zarar veren vizelerin askıya alınması kararının iptali için gerekli adımların atılmasını diliyoruz.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com