logo

Anamur Reklam

Adil Aktay’dan erken seçim değerlendirmesi

230 Nisan 20181048Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 15 CHP milletvekilinin İYİ Parti’ye geçişi ve ittifak konusuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Aktay, açıklamasında şunları kaydetti:

“Demokratik seçimin ön koşullarından biri, temsilde adaleti sağlamaktır. Hukuken gerekli şartları tamamlamış bir partinin seçime girmesinin önlenmesi, seçmenlerin temsilinde, milli iradenin oluşumunda çok ciddi sakatlığa yol açar. Hangi parti olursa olsun, bu kabul edilemez bir durumdur.

Böyle bir durumda, Cumhuriyet Halk Partisi demokrasi adına, milli irade adına, temsilde adalet adına üzerine düşen görevleri elbette yerine getirecektir.  Cumhuriyeti kuran, çok partili hayata öncülük eden bir parti için başka türlüsü düşünülemez.

Demokrasimiz,  daha bir yıl önce mühürsüz seçim skandalına imza atmış olan  Yüksek Seçim Kurulu’nun, iktidara bağımlı iradesine bırakılamaz.

Bu bakış açısıyla,  Cumhuriyet Halk Partisi,  15 milletvekilini görevlendirerek Yüksek Seçim Kurulu üzerinden kurgulanan, demokrasi ve hukuk dışı bir planı bozmuştur.  Önemli bir temsil gücü olan ve seçimlere katılma hakkı bulunan  İYİ Parti böylece Mecliste grup kurma ve seçimlere girme hakkına kavuşmuştur. Yüksek Seçim Kurulu’na da bu gerçeği mecburen onaylamak kalmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin  demokrasiye verdiği bu can suyu sayesinde,  24 Haziran seçim sürecinin temiz, adaletli, hukuki bir zemine oturtulması yolunda çok önemli bir adım atılmıştır.  Partimizin ve demokrasi güçlerinin mücadelesiyle, sonuna kadar da bu zeminde kalması sağlanacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi ilkelere dayalı, demokrasiye odaklı, ortak aklın iktidarını hedefleyen bir ittifak anlayışıyla davranmaktadır.  Böyle bir anlayışın hiç kimseyi, hiçbir kesimi dışlama gibi bir tercihi olamaz. Çünkü söz konusu olan,  ilkesel bir yaklaşımdır. Karşımızdakinin kim olduğuyla, neci olduğuyla değil, hangi ilkeleri paylaştığımızla ilgili olmak durumundayız.  Cumhuriyet Halk Partisi bu ilkesel yaklaşımını korumaya ve Türkiye’nin birleştirici gücü olma sorumluluğuyla davranmaya devam edecektir. Demokrasi cephesini, her görüşün Mecliste temsiline dayalı “sıfır baraj” ittifakını genişletmeye elbette devam edeceğiz. Çünkü bu  tabanda, vatandaşın aklında, gönlünde yeşeren bir ittifaktır.

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak diğer bütün partileri, AKP’sini, MHP’sini, İYİ Parti’sini, HDP’sini, Saadet Partisi’ini seçimlerde geride bırakarak bu ülkeyi tek başına yönetmek iddia ve kararlılığındayız.  Çünkü biz bütün bu partilerden farklıyız ve hiçbirinin bu ülkeyi bizim gibi iyi yöneteceğine inanıyoruz.

Bütün bu partiler bizim düşmanlarımız değil, normal koşullar altında yarışacağımız rakiplerimiz. Ancak  bugün öyle bir rejimde  yaşıyoruz ki,  her şeyden önce, seçim yarışına etki eden alanların  temizlenmesi, düzenlenmesi, normalleştirilmesi gerekiyor.  Yani devlet kurumları, siyaset mekanizmaları,  ekonomi, yargı, medya düzeni  normalleştirilmeli, tek adam rejiminin döşediği mayınlardan  temizlenmeli.

Bu normalleştirmeyi, bu temizliği yapmaya  “ben varım” diyecek bütün rakiplerimizle ilkesel işbirliğine hazırız. Bu bizim bir tercihimiz değildir, ülkesini seven herkes için bir zorunluluktur.”

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com