logo

Anamur Reklam

Aktay’dan Halkevleri açıklaması

19 subat 2018111002CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Halkevleri’nin 86. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Halkevleri’ni kapatan zihniyet, Anadolu aydınlanmasını engelleyemeyecek” dedi.

Aktay, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Bugün, Halkevlerinin kuruluşunun 86. yıldönümü. 19 Şubat 1932 günü Halkevlerini açanlar asırlardır ihmal edilen Anadolu halkının bilgiyle, kültür ve sanatla iç içe yaşamasını amaçlıyordu.
86 yıl sonra geldiğimiz yer ise maalesef hepimiz için büyük bir acı ve utanç kaynağıdır. Geldiğimiz yeri uzun uzun tarif etmeye gerek yok. Şu gazete başlığı her şeyi anlatıyor: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müge Anlı’da okuma yazma seferberliği başlattı”.
Halkevleri, kurulduğu 1932 yılından, kapatıldığı 1951 yılına kadar tam 10 milyon 73 bin yetişkin yurttaşımıza okuma yazma öğretmiş bir kurumdu. İntikam hissiyle kapatılmamış olsaydı bu ülkede okuma yazma bilmeyen tek bir kişi kalmayacaktı.
Yalnız okuma yazma mı? Halkımız kitabın yanı sıra, müzikle, resimle, müzeyle, tiyatroyla, sinemayla da Halkevlerinde tanıştı. Yeteneklerini geliştirmek, yeni beceriler kazanmak imkanını Halkevlerinde buldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle kurulan ve Cumhuriyet aydınlanmasının, çağdaşlaşmanın en önemli kurumlarından biri olan Halkevleri aynı zamanda bir sosyal dayanışma ve bütünleşme platformuydu.
Halkevlerinin kapatılmasının üzerinden 67 yıl geçti. Türkiye’nin siyasal, toplumsal ve kültürel sorunlarının iç içe geçerek ağırlaşmasında bu kültür yuvalarının yok edilişi çok önemli bir etkendir.
Cumhuriyetimizi parantez içine alarak, bir “reklam arası” kabul edenler, “Yeni Türkiye” adı altında köksüz, temelsiz, yalnızca kendi iktidarlarını sürdürmeye odaklanmış bir kültür inşa etmeye çalışıyorlar. Hayatın her alanında yaşam tarzına müdahale ediliyor. Eğitim dinselleştiriliyor, ticarileştiriliyor. Sanatçılara baskı ve sansür uygulanıyor. Tiyatro oyunları yasaklanıyor. Toplumun kültürü tek tipleştirilmeye çalışılıyor.
Ancak bu, beyhude bir çabadır. Bu intikamcı, bu çıkarcı dar grup da geldiği gibi gidecek ve bin yıllık Anadolu aydınlanması, Cumhuriyetle, çağdaşlıkla, evrensellikle buluşmasını tamamlayarak, yoluna çok daha güçlü devam edecektir.
Halkevleri, bütün Türkiye için çok önemlidir ama biz Mersinliler için ayrı bir önemi vardır. 1933 yılında kurulan ve 1946’da yeni binası açılan Mersin Halkevi, kentimizin önemli simgelerinden biridir. Türkiye’deki en büyük Halkevi binasıdır ve bugünün ihtiyaçlarına bile karşılık verecek ölçüde zengin bir altyapı sunmaktadır.
Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün, “Bu ev, Halkevlerimiz içinde bir incidir” dediği Mersin Halkevi’nin tarihi anlam ve değerine sahip çıkmak, görevimizdir. Bu vesileyle Tevfik Sırrı Gür’ü,Mansur Bozdoğan’ı, Fuat Morel’i, Sukuti Sözen’i, Tahsin Soylu’yu ve Mersin Halkevi’ne emek vermiş, katkı sunmuş herkesi saygıyla anıyorum.
Halkevlerinin ışığı Mersin’i ve Türkiye’yi aydınlatmaya devam edecek.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com