logo

Anamur Reklam

Vali Çakacak, Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na Katıldı

T.C.

MERSİN VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

Vali Çakacak, Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na Katıldı

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Milli İstihdam Seferberliği’ kapsamında, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından düzenlenen Meclis Toplantısı Vali Özdemir Çakacak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

MDTO Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MDTO Meclis Başkanı Jan Taşçı, MDTO Genel Sekreteri Korer Özbenli, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdür Yardımcısı Tuncer Arslan,  oda yönetim kurulu ile meclis ve meslek komiteleri üyeleri de hazır bulundu.

 

Vali Çakacak: “Milli İstihdam Seferberliğine Mersin Olarak En Az Yüzde 5 Katkı Sağlayacağız”

Vali Özdemir Çakacak burada yaptığı konuşmada, Deniz Ticaret Odası’nın meclis toplantısına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar Borsalar Birliği tarafından organize edilen toplantıda Milli İstihdam Seferberliği başlattığını hatırlattı. Bu bağlamda ilimizde de bu seferberliğe en az yüzde 5 istihdam sağlayarak katkı koymak istediklerini dile getiren Vali Çakacak, Hükümetimiz tarafından çıkartılan ve işverene bu yönde teşviklerin düzenlendiği 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren istihdam edilen personelin sigorta primleri ve vergilerinin Devletimiz tarafından ödeneceğini, sadece çalıştırılana emeğinin karşılığının işverence verileceğini ifade etti.

 

Konuşmasının devamında, 2016 yılının ülkemiz açısından zorluklarla geçen bir yıl olduğunu söyleyen Vali Özdemir Çakacak; 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’nin büyük bir badire atlattığını kaydederek; Türk siyasi hayatında geçmiş dönemde birçok darbe yaşandığını, ancak 15 Temmuz’da yaşanılanların daha önce yaşanılan darbelerin hiçbirine benzemediğinin altını çizdi. O elim gecede Milletin iradesinin tecelli ettiği yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığını ve halkın iradesinin rafa kaldırılmak istendiğini vurgulayan Vali Çakacak; vatandaşlarımızın ödedikleri vergilerle alınan uçak, helikopter ve tanklardan savunmasız olan insanlarımızın üzerine kurşunlar yağdırıldığını belirterek; tüm bu yapılanların asıl amacının kaos ve iç savaş çıkartılması suretiyle ülkemizin işgal ortamına hazırlanması olduğuna dikkat çekti.

 

Vali Çakacak: “Söz Konusu Vatan Olduğunda, Asil Milletimiz Kenetlenmeyi Çok İyi Biliyor”

Konuşmasında, ülkemizin bulunduğu coğrafyanın zorluklarına da değinen Vali Özdemir Çakacak, özellikle bazı ülkelerin istikrarsızlaştırılmak istendiğini söyleyerek, “Ancak biz Türkiye Cumhuriyeti olarak köklü bir Devlet geleneğine sahibiz. 15 Temmuz’da inancı, etnik kökeni ve düşüncesi ne olursa olsun bütün vatandaşlarımız bir ve beraber oldu. Söz konusu vatan olduğunda bizim asil Milletimiz kenetlenmeyi çok iyi biliyor. Bizler, bu birlik ve beraberliği Kurtuluş Savaşı’nda da, Çanakkale’de de tüm dünyaya duyurmuş bir Milletin evlatlarıyız. İşte bu Milleti ayakta tutan da budur” diye konuştu.

 

 

Vali Çakacak: “Bu Topraklarda Her Şeye Yer Var, Ama Teröre Asla ve Asla Yer Yok”

Sözlerinin devamında, bugünlerde Millet olarak daha fazla kenetlenmek gerektiğine dikkat çeken Vali Çakacak, ülkemiz üzerinde oyun oynamaya çalışanların 15 Temmuz’da başaramadıklarını bugün taşeron olarak kullandıkları terör örgütleri vasıtasıyla gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, Devletimizin terörle mücadelede de oldukça tecrübeli olduğunu dile getirdi. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yüce Milletiyle birlikte terör örgütlerinin üstesinden geleceğinin altını çizen Vali Özdemir Çakacak, “Milletimizin kılına zarar gelmemesi için güvenlik güçlerimizle birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Bu topraklarda her şeye yer var, ama teröre asla ve asla yer yok. Balkanlarda, Kafkaslarda ve Ortadoğu’da insanlar zorda kalıyor, Anadolu’ya geliyor. Başkalarının gelebilecekleri bir Anadolu var, ama bizim gidebilecek bir yerimiz yok. Bu yüzden ülkemize de, birbirimize de sahip çıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Vali Çakacak: “Ekonomimiz Sağlam Temeller Üzerine Oturmuştur”

Konuşmasında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının çeşitli spekülasyonlarla ülkemiz üzerinde ekonomik yönden operasyon yapmaya çalıştıklarını da değinen Vali Özdemir Çakacak, söz konusu kuruluşlarca ülkemizin kredi notunun devamlı düşürüldüğünü, fakat diğer taraftan da yabancı yatırımcıların ülkemize yatırım yapmaya devam ettiklerini söyleyerek, “Not düşüyorsa onların ülkemize gelmemesi ve doların da düşmek yerine yükselmesi lazım. Ekonomimiz sağlam temellere oturmasaydı, şu anda çok daha sıkıntılı günler yaşıyor olabilirdik” dedi.

 

Sözlerini Türkiye Cumhuriyeti’nin hızla gelişen ve büyüyen bir ülke olduğunu ifade ederek sürdüren Vali Çakacak, dünyadaki müslüman ülkeler içerisinde en demokratik olan ülkenin Türkiye olduğunu, Türk sanayicisi ve ticaret erbabının dünyanın her yerinde güzel işler başardığına dikkat çekerek, Türk müteahhitlerinin Çin’den sonra dünyanın en çok tercih edilen iş insanları olduğunu belirtti.

 

Vali Çakacak: “Herkesin Milli İstihdam Seferberliğine Gücü Kadar Destek Vermesini Bekliyoruz”

Tüm bu sebeplerden dolayı milli istihdam seferberliğinin çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Vali Özdemir Çakacak, bu sayede ekonominin daha da hareketleneceğini, büyümenin hızlanacağını, işsizliğin azalmasıyla birlikte ülkemizdeki sosyal barışa katkı sağlanacağını ve psikolojik eşiğin aşılacağını ifade ederek, işverenlerden el birliğiyle sunabildiği kadar katkıyı milli istihdam seferberliğine sunması gerektiğini belirtti. Vali Çakacak konuşmasının sonunda,   Mersin’in en az yüzde 5 katkıyı verebileceğine olan inancını dile getirerek, desteklerinden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

 

MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Lokmanoğlu ise konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ülke genelinde başlatılan ve Sayın Valimizin önderliğinde ilimizde hayata geçirilen Milli İstihdam Seferberliğine Deniz Ticaret Odası olarak tüm üyelerimizle katılım sağlayacak, Mersin’de arzu edilen istihdam seviyesinin yakalanmasına en yüksek düzeyde katkı sunacağız. Mersin’in her yönüyle özellikle de ekonomik yönden gelişmesine gösterdiği ilgi ve verdiği destekten ötürü tüm üyelerimiz adına Sayın Valimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdür Yardımcısı Tuncer Arslan tarafından “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik-İstihdam Teşvikleri” konulu bir sunumun yapıldığı toplantı, soru cevap bölümü ile sona erdi. 02.03.2017

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com