logo

Anamur Reklam

Anadolu Lisesinde Nevruz coşkusu yaşandı

anamurgündme005

Türklerin (Göktürklerin) Ergenokon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eden. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanan 21 Mart Nevruz Bayramı etkinlikleri kapsamında Anamur Anadolu Lisesi’de coşkulu bir kutlama gerçekleştirdi.

Kutlama ile ilgili okul yönetimi ve öğrencileri tarafından gerçekleşen etkinlik coşku içinde geçti.

Türkiye’de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri’nde ise resmî bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelen 21 Mart Nevruz Bayramı coşkusunu yaşatan Anamur Anadolu Lisesi etkinlikte okul tarafından kutlama komisyonunda yer alan temsilciler, Gülperi Çetin, Arman Karakuş, Beyza Nur Doğan, Tuğba Şeker, organizasyonu ile günün anlam ve önemine uygun etkinlikler yapıldı. Demir dövme, Nevruz ateşini yakma ve nevruz ateşinden atlama ile  çuvalla yürüme, yoğurt yeme ve halat çekme yarışmaları yapıldı. Erkek öğrencilerde Halat çekmede 9 ve 10. sınıflarda 10/ C ve 11 ve 12. sınıflarda 12/ E sınıfı, kızlarda halat çekmede 11/ A sınıfı birinci oldu.

Erkeklerde çuvalla yürüme yarışında EMRE ALMAZ(10/D), Kızlarda Zeynep RÜZGAR(11/A) birinci,  Yoğurt yemede ise Ayça KOZAK(11/A) birinci oldu. Programın sonunda öğrenciler müzik eşliğinde eğlendiler. Okul Müdürü Selahattin UZAN emeği geçen öğretmen ve öğrenciler Anamur Belediyesine teşekkür etti.     anamurgündme006 anamurgündme007 anamurgündme008

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com