logo

Anamur Reklam

Anamur Çilek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu

gündem011
Anamur Kızılaliler Mahalle Muhtarı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Kaplan Düğün salonu yanında kurulan Anamur Çilek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetimi irtibat bürolarında Anamur Yerel basın temsilcileri ile yaptığı kahvaltılı basın toplantısında kendilerini tanıttılar.

Toplantıda konuşan Kurucu Başkan Mehmet Sarı,, “Anamur Çilek Üretiminde Kooperatifin Kurulmasıyla “Anamurlu çiftçilerimizin hayali gerçek oldu. Bundan böyle Çilek Üretiminde, Çiftçilerin artık çok kaliteli ürünler yetiştirerek daha karlı gelirler elde edeceğinin altını çizerek, “Anamurlu çiftçiler, yılardır en yakın ilçelerden bile daha düşük fiyatta ürün satmasına artık tüm çiftçiler ‘Dur’ diyecektir. En kaliteli ve en yüksek tonajda çilek üretmemize rağmen ürünlerimizi en düşük fiyatta satmamız, üreticiyi mağdur etmektedir. En kaliteli ürünü üretip diğer ilçelere fiyat verir konuma gelecektir.” Dedi. Başkan Sarı, Üretici bundan önce Anamur’da komisyoncunun verdiği fiyata ürününü satmak zorunda kalıyor, diğer komşu üretici çileğini 8 -10 liraya satarken Anamur’lu üretici çileğini 4 -5 liraya zor satabiliyordu. Zaten sezona Komisyoncuya borçlu giren çilek üreticisinin verilen fiyata itiraz etme şansıda olmuyor, dışarıdaki fiyatlarla da kıyaslama yapamadığı için üretici mecburen aracı karşısında boynu bükük kalıyordu. Komisyoncu o gün tahtaya hangi fiyatı yazarsa,  üretici topladığı ürününü  fiyattan satmak zorunda kalıyordu. Bu nedenle de sezon sonunda elinde avucunda bir şeyi kalmıyor çoğu zaman da diğer seneye borçlu giriyordu. Ama artık o sorunu bitireceğiz”Dedi.  Başkan Sarı, “ Bundan böyle, Üretimde Paketlemede Pazarlamada kalitenin arttırılacağını Üreticinin bilinçlendirileceğini ve bilgilendirileceğini, En önemlisi de Üreticinin ürününü hak ettiği fiyata satacağını, tüketicinin de aldığı ürünü gönül rahatlığıyla ve önceki sistemden daha ucuza daha kaliteli ürün alabileceğini hedeflediklerini belirtti.

Mehmet Sarı; “ Tarımda riskleri azaltmanın ve sektörü güçlü hale getirmenin bir yolu da üreticilerin örgütlenmesidir. Örgütlenmenin temelinde tarımsal kalkınma kooperatifi oluşturmaktır.  Bu kooperatif, üreticinin ekonomik haklarını korumak ve daha fazla kar elde etmesini sağlamak için kurulmuştur. Tarımı sanayiden ayıran en önemli unsur, çevresel etkilerden olumsuz etkilenme riskinin yüksek olmasındandır. Bunun getirdiği kayıplar, bir taraftan üreticiyi etkilerken, bir taraftan da tüketiciyi etkilemektedir. Bu kooperatif hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahat bir nefes aldıracaktır. Tüm Anamurlu üreticilerimizi kooperatifimize üye olmaya davet ediyoruz.” Dedi.

Büyükşehirden Web Sayfa Hizmeti…!

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeleri sonucu, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın öncülüğünde koordine edilerek çilek üreticileri için bir web sayfası kurulduğunu belirten Sarı, Mersin genelinde bulunan  bütün Hal fiyatlarının her gün saat 10.00’da güncellenerek üreticinin bilgilendirilmesi sağlanacağını belirtti. Yani Çilek üreticisi cep telefonundan internetine girerek çilek fiyatı bu gün nerede ne kadar görebilecek. Bundan böyle Anamur’lu çilek üreticisi çileğin fiyatını kendisi belirleyecek, başka ilçelerden fiyat almayacak, kendisi diğer ilçelere fiyat verir konuma gelecek.

Anamur Çilek Üreticileri Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kadrosu Şöyle;

Mehmet Sarı (Başkan)

Ali Oktan (Başkan Yard.)

Ali Ufuk Yılmaz (Başkan Yard.)

Talat Yılmaz (Denetmen)

Atilla Yalçın (Yön. Kur. Üyesi)

Mustafa Gürbüz (Yön. Kur. Üyesi)

Nebi Demir (Yön. Kur. Üyesi)gündem007 gündem008 gündem009 gündem010 gündem012

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com