logo

Anamur Reklam

Anamur Girne ile Kardeş Kent Oldu

anamurgündme004

Anamur Belediyesi, Girne Belediyesi ile 28 Nisan 2017 Cuma günü düzenlenen tören ile kardeş kent anlaşması imzalandı.

29 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 19.00’da Kardeş Kentler Parkı açılış töreni için Anamur’a Almanya’nın Bingen şehrinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrinden heyet geldi.

Anamur Belediye Meclis Salonunda Saat: 15.30’da düzenlenen Kardeş Kentler Brifing Sunumu’nun ardından Anamur ve Girne Şehirleri arasında Kardeş Kent anlaşması Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü arasında imzalandı.

Törene, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve  heyeti, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Bingen Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Dieter Glaab ve heyeti, Anamur Kardeş Kentler Derneği Başkanı Akif Altınbıçak, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Anamur Kardeş Kentler Derneği Başkanı Akif Altınbıçak yaptığı konuşmada  Bingen Kenti ile yapılan anlaşmada çok büyük hayaller beslediklerini ve bunun büyük bir kısmını gerçekleştirdiklerini söyledi.  Girne ile 1975 yılından bu yana zaten fiziki bir kardeşlik olduğunun altını çizen Akif Altınbıçak; “Girne ile kan bağımız var, can bağımız var zaten kardeşiz. Ama böyle bir protokol bu kardeşliği daha da anlamlandırır.” dedi.

Bingen Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Dieter Glaab’ta konuşmasında Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile 6 yıl önce ilk tanıştığımda böyle bir konuşmayı yapacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Şimdi iki kent arasındaki projeleri genişletmek için çalışıyoruz.” dedi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de Anamur ile kardeş kent olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Güngördü,  Anamur ile ilişkilerinin 1975 yılında başladığını ve yaptığı araştırmada Anamur ile Girne’nin o günden bu yana kardeş olduğunu tespit ettiğini belirtti. O günden bu yana bazı ihmallerden dolayı ilişkilerin aksatıldığını kaydeden Belediye Başkanı Nidai Göngördü, “Bu ilişkileri pekiştirmek için iki kent arasındaki çıtayı yükseltme kararı aldık. Bugünkü anlaşmada bu kararın bir sonucudur, hayırlı olsun.” Dedi.  Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de konuşmasında Güngördü’yü destekledi.

KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanoğlu da konuşmasında, Girne’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kalbi olduğunu ve Kıbrıs için çok önemli olduğunu vurguladı. Anamur ile zaten kardeşiz.” Diyen İnanoğlu, “Anamur bunun yanında suyunu da bizimle paylaştı. Bu yönden de kardeşliğimiz anlamlıdır. Anamur ile Girne arasındaki bu ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum.” Dedi.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Girne ile yaptıkları bu anlaşma ile sosyal ve kültürel alanda, tarım ve turizm alanında çok geniş projelerin altına imza atacaklarını söyledi ve “Anamur limanının yapılması ile ortak projeler yapacağımıza gönülden inanıyorum.” Dedi.
Anamur, Bingen, Şemkir ve Girne şehirlerinin slayt, video gösterileri ve tanıtımının ardından Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile Girne Belediye Başkanı Nidadi Güngördü arasında kardeşlik protokolü imzalandı. İmza töreninin ardından Belediye Binası önünde kokteyl verildi.

Bingen ve Girne şehirlerinden gelen heyet günü Ünlüselek otelde verilen kahvaltı ile başladılar. Kahvaltıdan sonra Anamur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce Anamur’u gezen ekip Anamur Belediye Kaymakamı Cengiz Cantürk’ü ziyaret etti. Kaymakam Cantürk ziyaretinin ardından Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Girne ve Bingen heyetini makam odasında ağırladı.

Anamur’un diğer Kardeş Kenti olan Azerbaycan’ın Şemkir Kentinden gelecek olan ekip Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Şemkir ziyareti dolayısıyla Anamur’u daha sonra ziyaret edecek.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe 29 Nisan 2017 Cumartesi günü saat 19.00’da açılacak olan Kardeş Kentler Parkı’na tüm Anamur Halkını davet etti.anamurgündme001 anamurgündme002 anamurgündme003 anamurgündme005

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com