logo

Anamur Reklam
09 Aralık 2019

ANAMUR SES VER !

Yollar, tüneller ve iskele limanı bitiyor derken, çilek ve muz rekolteleri artarken, ejder meyvesi ve avokado gibi yeni ürünler yetiştirilmeye başlanmışken,
Turizm amaçlı yeni oteller inşa edilmeye başlanmış, yerli ve yabancı turist sayısında muazzam bir artış yaşanmaya başlamışken,
Daha önce sazlık alan olan topraklar tatil sitesi olarak değer kazanmaya başlamışken,
Çileğin yanı sıra muzun da ihraç edilmesi konuşuluyorken ve ilçede işsizlik azalmaya başlamışken,
İlçe nüfusu artıp konut sektörü değer kazanmışken.
Birileri çıkıp Anamur’un tüm bu değerlerini mahvedecek bir projeyi hayata geçirmeye başlıyor ve Anamurluların buna sessiz kalmasını bekliyor.
Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’u kapsayacak olan alanda yedi şirket gelecek on iki ayrı tesis kuracak, denizin beşyüz bin metrekarelik alanını işgal edecek, derinliği on dört metreyi bulacak dört yüz kafes kuracak, denizi de turizmi de bitirecek ve buna yatırım diyeceğiz. Öyle mi?
Yok öyle yağma Hasan’ın böreği değil bu. Yiyemezsiniz, yedirmezler. Perşembe günü yapılan keşif esnasında Anamurluların buna izin vermiyeceğini birkez daha gördük. Her geçen gün buna karşı olan sesler daha da yükselmekte ve artmaktadır.
Bir yandan iskeleye liman yapacaksın, diğer yandan balık çiftliklerine izin vereceksin. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu demezler mi. Turizm ekonomisine can veren sahil esnafının durumu ne olacak. Ne olacak kafeler, oteller, çay bahçeleri.
Tatil siteleri göç eder, konut ve arsa değerleri düşer, turist sayısına paralel olarak turizm gelirleri düşer. Esnafın müşteri sayısı ve cirosu düşer.
Bu yüzden bu konu ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla dayatılacak bir konu değildir. Yarınlar bu projenin olmayacağını , olamayacağını çok net gösteriyor. Anamur ve Anamur halkı sahipsiz değildir. Yasalar buna izin vermediği gibi, Anamur’da yaşayan ve yaşamayan olsun, kimse izin vermeyecektir. Bugün buna bin kişi karşı duruyorsa yarın ve yarından sonraki süreçte STK’ların, sanatçıların, çevrecilerin, yazarların, dünyadan birçok aktivist ve çevre kuruluşları buna karşı tek yumruk olacaklarını düşündüğünüzde, bu hayalinizden vazgeçin diyoruz.
Bu konuyu çok yakından takip eden , tüm gücünü ve enerjisini buna karşı harcayan, ‘geleceğin çocuklarına temiz bir deniz, güzel bir Anamur bırakmak tek hayalimdir’ diyen doğa dostu gönüllülere, çevrecilere, kuruluşlara, siyasetçilere, temsilcilere, akademisyen ve eğitimcilere Anamur’a sahip çıkan herkese gönülden teşekkürler…
Lütfen bu konuyu siyasete alet etmeyelim. Tüm kesimlerin ortak noktası, sadece daha güzel bir ANAMUR.
Saygıyla, sevgiyle kalın..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

ANAMUR SES VER !” için 2 Yorum

  1. Kutluyorum Sayın Yazar Melih GENÇOĞULLARI’nı. Anamur’u can damarından vuracak bir deniz kirliliği olayına DUR demeyi bilmiş. Olayı hem çevre bilinci , hem de Anamur ekonomisi bakımından ele almış. Yazarın bu uyarısına ben bir kişi olarak destek veriyorum.

  2. Anamur’u şah damarından vuracak olan çevre kirliliği yaratacak projeye DUR demeyi bilmiş Sayın Yazar. Yalnız çevre kirliliği değil; Anamur’un ekonomisini olumsuz yönde etkileyecek böyle bir proje ben de karşıyım. Bu konuda, Yazar Melih GENÇOĞULLARI yalnız bırakılmamalıdır. Bir kişi de olsa, ben destekliyorum Sayın yazarı. Uyarısı için, kendisini kutluyorum.

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com