logo

Anamur Reklam

ANAMUR YANGINA TOPYEKÜN SEFERBER OLDU

gündem002ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yukarı Kükür köyünde çıkan orman yangını söndürmek için şu anda 5 helikopter, 34 arazöz, 20 su tankı, 25 teknik eleman ve 200 orman işçisiyle müdahale sürüyor.

Yukarı Kükür’e bağlı Görpe, Karadere, Bakara ve Bulu boşaltıldı. Yangının Karaçukur’u, Sarıdana, Elyaylaı, Göztaşı hattını da tehdit ederken yetkililer buralarda da tedbir aldı.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe yaptığı açıklamada, “Anamur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri olarak, tehlike bölgesindeki vatandaşlarımız yangından zarar görmeden canları ve mallarının yangına uzak başka bir mahalleye tahliyesi sağlandı’’ dedi.

Üç gündür devam eden orman yangını ekiplerin tüm müdahalelerine rağmen kontrol altına alınamadı.

Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, rüzgâr ve bölgenin sarp  kayalarla kaplı olmasının çalışmaları güçleştirdiğini söyledi.
Kükür mahallesi çevresinde geniş bir alanı etkisi altına alan yangın, çam ormanlarının yoğun olduğu Pulu bölgesinde giderek genişliyor.
Çam ormanlarının çıkardığı kara duman nedeniyle helikopterlerin isabetli sorti yapamıyor ve su bırakmakta zorluk çekiyor.
Orman müdürlüğü yangınla mücadele Motorlu testere ekipleri, ve buldozerler, yangının Sarı dana Mahallesi bölgesine sıçramaması için ağaçları birer,birer kesiyor.
Orman bölge müdürü Yılmaz “Sayın Bakanımızın ve Orman Genel Müdürümüzün destekleri ve direktifleri ile gerekli müdahaleyi yaptık. Ancak 5-60 kilometre hızla esen rüzgâr ve yangının sarp ve kayalık bir bölgede olması nedeni ile bu müdahale güçlükle gerçekleştiriliyor. Ancak şu anda yangını yer,yer kontrol altına alabildik. Halen devam eden iki noktamız var, çalışmaları buralarda yoğunlaştırdık.” şeklinde açıklamada bulundu.
Kükür Mahalle Muhtarı yangının elektrik tellerinin birbirlerine çarpışmasından kaynaklandığını iddia etti.gündem001 gündem003 gündem004 gündem005 gündem006 gündem007 gündem010

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com