logo

Anamur Reklam

Anamur’da 15 Temmuz Programı Şehit Ziyaretleri ile Başladı

gündem021

Anamur İlçe Kaymakamlığı’nın Anamur Belediyesi desteği düzenlediği 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı bugün şehitlerin kabir ziyareti ile başladı.

Kabir Ziyaretlerine Anamur İlçe Kaymakamı Cengiz Cantürk, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ercan Yılmaz, Anamur İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serdar Cangökçe, Anamur İlçe Müftüsü Abidin Çınar, MHP Anamur İlçe Başkanı İsmet Babahan, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven, AKP Anamur İlçe Başkanı M. Feyzullah Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Kara, STK başkanları katıldı.

Protokol heyeti,  her gittiği mezarın  kuru otlarını  bizzat temizledi mezarların çiçeklerini suladı. Heyet Şehit Hakan Balta, Şehit Selçuk Bal, Şehit Atanur Bal, Şehit Halis Uysal, Şehit Zeki Çulha, Şehit Ahmet Tor,’un kabirlerini ziyaret ederek gittikleri her şehidin mezarında İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar öncülüğünde dua etti. Heyet daha sonra Anamur Merkez Camiinde şehitlerimiz için okutulan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim tilavetine katıldılar.

Bu şehitler sayesinde bu vatanın ve bu milletin ayakta olduğunu kaydeden Kaymakam Cengiz Cantürk; “ Herkes şehit olmaya hazır. Hepimiz şehit olmaya hazırız. İnşallah, Allah vatanımızın üzerinden milletimizin üzerinden belaları yok eder, sıkıntıları yok eder. Bir daha bu sıkıntıları yaşamayız.  İnşallah huzur içerisinde mutluluk içerisinde  yaşarız.” dedi.

15 Temmuz yıldönümü nedeni ile kaymakamlığın düzenlediği resmi program dâhilinde şehit mezarlarını  ve şehit ailelerini ziyaret ettiklerini ve 4 gün boyunca programlara katılacaklarını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Türe de;   “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah bu vatana millete zeval vermesin.  Bu vesile ile şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.” ifadesini kullandı.  Devlet erkânının bu ziyaretleri şehit anne babalarını ve yakınlarına duygulu anlar yaşattı. Bu ziyaretlerden dolayı duygulandıklarını belirten  şehit yakınları, yavrularını rahmet ve özlemle andılar.

Merkez Camiinde şehitlerimiz için okunan Mevlid-i Şerifin ardından kısa bir konuşma yapan  İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, “15 Temmuzda memleketimizde elit bir hadise meydana gelmiştir, bir darbe teşebbüsü yapılmış, ama vatandaşlarımız müsaade etmemişlerdir.  249 vatandaşımız şehadet şerbetini içmiş,  şehitler kervanı dediğimiz şanlı gruba dahil olmuşlardır. Allah ruhlarını şad eylesin.” Dedi.

Anamur Belediyesi ziyaretlerin ardından katılımcılara lahmacun, ayran ve su ikramında bulundu.

 

15 Temmuz Şehitleri anma programları şu şekilde;

12 Temmuz Çarşamba;

12:00  Cumhuriyet Meydanında 15 Temmuz Şehitleri ile ilgili resim sergisi.

 

13 Temmuz Perşembe;

13:00 Öğlen namazına Müteakip Merkez Camiinde  şehitler için Kuranı Kerimin okunması

21:00   Anamur Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi

 

14 Temmuz Cuma

13:00  Cuma Namazına müteakip Hatmi Şeriflerin Duası

20:30 Şehit Ailelerine ve gazilere akşam yemeği ikramı

 

15 Temmuz Cumartesi

20:00 Anamur otogarda toplanılıp, oradan başlayarak Yeni Cumhuriyet Meydanına yürüyüş yapılması.

21:00 Saygı duruşu, İstiklal Marşı okunması ardından Anamur İlçe Kaymakamı Cengiz Cantürk’ün konuşması

23:00   Cumhuriyet Meydanın da keşkek, su ve çay ikramı

 

16 Temmuz Pazar

00:15 Demokrasi nöbeti başlanılması ( gece boyun sinevizyon gösterileri, canlı TV bağlantıları yapılacaktır.)

21:00 İskele Liman Başkanlığı önünde toplanılarak Demokrasi nöbeti tutulacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com