logo

Anamur Reklam
26 Ağustos 2019

Anamur’da balon balığı tutma yarışması yapıldı

Anamur Belediyesi ile Anamur Avcılar Doğa Ve Su Sporları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Balon Balığı Tutma Yarışması’nda 381 balon balığı yakalandı.
Dragon çayından başlayan yarışa 79 tekne katıldı. Kum Burnu ile Ören Burnu arasında av yapan avcılar, yakaladıkları balıkları jüriye teslim ettiler. Yarışmada 70 balon balığı yakalayan Serkan Meteris birinci olurken, ikinciliği elde eden Meltem Ceren Gülener 44 balon balığı, üçüncü olan Cihangir Uygur da 36 balon balığı yakaladı.
Yarışmanın tamamlanmasının ardından İskele’de gerçekleştirilen ödül törenine, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Binbaşı Çağlar Hanımeli, Dernek Başkanı Cafer Gülmez ve yönetimi, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, törende yaptığı konuşmada, “Denizimizi günde 40-50 balık yiyen bu canavar türden kurtarmak için farkındalık oluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Uzmanların da katılımıyla bu çalışmayı genişleterek yumurtlama döneminden önce de av yapma etkinliği düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca resif oluşturma çalışması da başlatacağız” dedi.
Antalya Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Araştırma Görevlisi Merve Kuş da balon balıklarının bir istilacı tür olduğunu ve yerli balıklar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Çanakkale’ye kadar balon balıklarının arttığını kaydeden Kuş , bu tür yarışmalarla biraz da olsa onların bu popülasyonunu kıracağını kaydetti.
Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi. Katkı yapanlara da plaket takdim edildi. Başkan Kılınç, çocuklara olta takımı hediye etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com