logo

Anamur Reklam

Anamur’da Engelliler Haftası programı

Anamur Engelliler ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneği (ANED), Engelliler Haftası dolayısıyla yürüyüş ve program düzenledi.
Dernek binası önünde toplanan engellilere öğrenciler ve öğretmenler eşlik etti. Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde ellerinde Atatürk Bulvarı’nda yürüyen engelliler ve öğrenciler, ellerinde taşıdıkları pankartlarla dikkat çektiler. Vatandaşlar da alkışlarla engellilere destek verdi.
Cumhuriyet meydanında düzenlenen programa ise Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Kasapoğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, ANED Başkanı Hikmet Narcı, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.
Atatürk Anıtı’na ANED çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşma yapan ANED Başkanı Hikmet Narcı, Engelliler Haftası’nın sayıları 8 buçuk milyonu aşan engelli vatandaşları daha iyi anlamak ve onların sosyal, ekonomik ve psikolojik durumunu kavramak için bir fırsat olduğunu söyledi.
Engelli bireylerin engelinden kaynaklanan mahrumiyet ve sorunlarının giderilmesi için toplumun insanı sorumluluk taşıması gerektiğini vurgulayan Narcı, “Engelli bireylerin bağımsız olarak hayatlarını idame ettirebilmeleri ve günlük faaliyetlerde bulunabilmeleri için alınması gereken önlemler vardır ve bu konuda hükümet etme sorumluluğu taşıyanların bir an önce harekete geçmesinde sayısız yarar bulunacaktır. İşyerlerinde konutlarda düzenlemeler yapılması, kullandıkları araç ve gereçlere kolay, ucuz, çabuk erişimlerinin sağlanması hayat kalitelerine olumlu yansıyacak ve başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamlarını temin edeceklerdir” dedi.
Engellilerin ayrı bireyler olarak kabul edilmesine rağmen maaş başvurusunda bulunduklarında ailesinin gelir durumuna bakılması nedeniyle yüzde 60’ının maaş alamayıp mağdur olduklarını vurgulayan Narcı, şöyle devam etti:
“Her insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini unutulmadan, bu kardeşlerimizin artan sorunlarını çözmek ve taleplerini cevaplamak için fedakarlık yapılmalıdır. Engelli aylığı insan onuruna yakışır bir seviyeye yükseltilmeli, engelli istihdamı arttırılması için gerekli girişimler gecikmeksizin yapılmalıdır.”
Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan da ‘Her insan bir engelli adayıdır’ gibi beylik sözlerin hep söylendiğini belirterek, “Ancak bu sözler yerine engelliler için çalışmalar yapılmalıdır. Biz kurum olarak açtığımız kurslarla, öğretmen desteğiyle engellilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Kaymakam Mehmet Kurdoğlu ise ‘Her insan bir engelli adayıdır’ sözünün beylik bir laf olmadığını, toplumun bu sözü hep hatırlaması gerektiğini ifade ederek, “Ben engellileri bizlere Allah’ın birer emaneti olarak görüyorum. Bu emanete sahip çıkmak hepimizin görevidir. Hükümetlerin engellilere yönelik çalışmaları her geçen gün artmaktadır. Bizler de bu çalışmaların engellilerimize ulaşmasını sağlamak için gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, engelliler şiirler okudular, HEM işbirliğiyle hazırladıkları ritim ve halk oyunları gösterilerini sundular. Programın sonunda müzik dinletisi sunuldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com