logo

Anamur Reklam
09 Ekim 2018

Anamur’da siyaset hareketlendi

Özellikle de siyasi gelişmeler bakımından bu soruyu özelleştirdiğimizde, Anamur’un siyasi atmosferinde neler oluyor, neler gerçekleşiyor, önümüzdeki yerel seçimler nelere gebe? diye bir soru sormanın çok daha makul ve mantıklı olduğunu söyleyebilirim.

Elbette ki yaşanan gelişmeler önümüzdeki yerel seçimlerde Anamur’da nasıl bir siyasi atmosferle karşılaşacağımıza ilişkin önemli ipuçları sunuyor.

Ülke genelinde yaşanan gelişmelerin Anamur’u da doğrudan doğruya etkilediğini belirtelim. Sözgelimi Ankara’da genel merkezlerden yayılan, medyaya da yansıyan, bazen yansımayan haberler ve söylemlerin anında Anamur’da bir karşılık bulduğunu ifade etmeden olmaz.

Anamur’da İYİ Partinin adayı kim olacak? Mehmet Türe ile yoluna devam edecek mi?

Elbette ki bu konudaki merakımızın çok kısa bir süre sonra giderileceğini düşünüyorum. Anamur’un yanında Bozyazı’nın da bu merakı en az Anamur kadar taşıdığını biliyorum, gözlemliyorum. Bozyazı’da ne olacağı ise ayrı bir merak konusu elbette…

Anamur ve Bozyazı’da başkan adaylarının kesinleşmesinin de önümüzdeki günlerde muhtemel bir gelişme olacağını söyleyelim.

Önümüzdeki günlerde bu bakımdan Anamur’daki siyasi atmosferin adeta bir arenaya dönüşeceğini tahmin edebilirsiniz.

Ancak unutmamak gerekir ki Anamur sadece merkezinden ibaret değil. Anamur’un mahallelerinde muhtar adaylarının sayısının bir hayli fazla olduğunu, hatta merkezdeki bir mahallede 12 muhtar adayını görebiliyoruz. Elbet herkes payına düşeni alacaktır.

Adaylığı kesinleşen siyasilerin önümüzdeki günlerde Anamur’un merkeziyle birlikte mahallelerini karış karış gezmesi gerekmekte.

Başarının altın sırlarından biri de işte bu…

Yerel seçimlerde seçmenler kendileriyle temas kuran, el sıkışan, bir merhabayı esirgemeyen ve sıcak, samimi ilişkiler geliştirebilen başkan adaylarını tercih ederler.

Bu konuda elbette siyasi partinin taşıdığı kimlik ve insanlarda karşılığını bulan algı da oldukça önemli.

Ancak zaman zaman özellikle de yerel seçimlerde adayın önemli bir figür haline geldiğini belirtelim.

Seçmenler başka bir partiye gönül vermiş olsa dahi, diğer partinin belediye başkan adayına oy verebilmektedir.

Bu noktada aday faktörünün devreye girdiğini söyleyebiliriz.

Bunun için de adayların kendilerini kamuoyuna iyi tanıtmaları, sesini gür bir şekilde duyurabilmesi önem kazanmaktadır. Adayların önümüzdeki günlerde seçmenle sıcak temas kurması ve basına kendisini iyi anlatabilmesi gerekiyor.

Bu bakımdan hiçbir aday, sadece partisinin etkisiyle, gücüyle hareket etmemeli, kendi siyasi gücünü de ortaya koyabilmelidir. Yoksa işlerin istenildiği gibi gitmediğini zaman içerisinde, daha sandığa gitmeden anlayacaklardır.

Elbette ki son söz seçmenindir ve bu da sandıkta söylenir.

Son söz seçmenin olduğuna göre seçmenlerin aday adaylarının hangisinin adaylık koltuğuna oturacağı konusundaki düşüncesinin de önemsenmesi gerektiğini belirtelim.

Anamur Gündem Gazetesi olarak Anamur’un her konuda olduğu gibi yerel seçimlerle ilgili nabzını tuttuğumuzu ve okuyucularımızla paylaştığımızı çok iyi biliyorsunuz.

Bu bakımdan gazetemizin websitesi www.anamurgundem.com ‘da güncel haberleri siyasi gelişmeleri siz okuyucularımıza aktarmaya her zaman olduğu gibi devam ediyoruz.

İlk analizlerime göre nasıl bir tablo var?

En hareketli Siyasi Partilerden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi nezdinde adı geçen isimlere şöyle bir baktığımızda ciddi bir yarışın olduğunu söyleyebiliriz. CHP’de Aday adaylıklarını resmi olarak bizzat İlçe teşkilatında ilk önce açıklayan Özgür Özuğur Onun arkasından Ahmet Doğan sırasıyla ismi geçen Mevcut İlçe Başkanı Ayhan Güven, Meltem Eroğlu takip ediyor.

MHP’de ise Daha bir ses yok…

AK Parti’de ise Anamur’da resmi bir açıklama yapılmadı…

Yerel seçimlerin en heyecanla beklendiği bir aşamasını yaşıyoruz şu anda. Aday adayları var ancak hangilerinin adaylığının kesinleşeceğini henüz bilmiyoruz. Bu noktada siyasi partilerin farklı parametreler çerçevesinde adaylarını belirlediğini unutmayalım. Ancak siyasi partiler açısından en önemli parametrelerden birinin de seçmenin beklentisi olduğunu söylemekte fayda var.

Bu noktada medyada yer almanın, basında aday adaylarının kendilerini cesurca ifade edebilmelerinin halkın nezdinde önemli bir veri olduğunu hatırlatmaya bile gerek yok sanırım.

Bakalım adaylıklar kimlere nasip olacak?

Adaylar belli olduktan sonra siyasi partilerin Anamur’da neler yapacağını, hangi projelerle seçmenin karşısına çıkacağını göreceğiz.

Biz de Anamur basını olarak seçimi merakla bekliyoruz. Günü gelince de seçimlerle ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com