logo

Anamur Reklam

Anamur’dan Kazakistan’a yatırım hazırlığı

1 Mayıs 2018062Anamur’da faaliyetini sürdüren Koç Zeytinyağı Fabrikası’nın işletmecisi Adem Koç, Kazakistan’a zeytinyağı ihracatı ve bir dizi yatırım için yetkililerle prensipte anlaştıklarını bildirdi.

Koç, Anamur Gündem’e yaptığı açıklamada, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ve Kazakistan Cumhuriyeti Müsteşarı Arnur Mukhametkarim ile yaptığı ikili görüşmelerde, bu ülkeye zeytinyağı ihracatı ve yatırım konularını ele aldıklarını söyledi.

Ramazan bayramının adından büyükelçi ve tarım bakanını Anamur’da misafir ederek zeytinyağı üretimi ile ilgili bilgi vereceklerini ve yatırım konularını görüşeceklerini ifade eden Koç, “Bu ziyaretin ardından yatırım konusunu yerinde incelemek üzere Kazakistan’a giderek orada temaslarda bulunacağız. Amacımız Anamur’da muz ve çileğe alternatif bir üretim ve pazarlama alanı oluşturarak hem ilçe ekonomisine hem de istihdama katkı sağlamak. Ayrıca orada yapacağımız yatırımlarda başarı sağlayarak benzer yatırımlara öncü olmayı istiyoruz” dedi.

Anamur’da zeytin ve zeytinyağı üretiminin hızla arttığına vurgu yapan işadamı Adem Koç, “Anamur ve çevresinin zeytinyağını diğer fabrikalardan daha yüksek fiyat vererek satın aldık. Gazipaşa’da zeytinyağı 9 ile 12 liraya alınırken biz asidine bakmaksızın 14 liraya aldık. Hem çiftçimizin üründen daha fazla gelir elde etmesine katkı sağladık hem de daha fazla üretmeye teşvik ettik. Anamur’da zeytin üretiminin daha da artması için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Zeytinin stratejik bir ürün olduğu bilinciyle bu konuda ilçemizde ilerleme sağlanması için çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com