logo

Anamur Reklam
06 Temmuz 2019

Antmen’den Spor yasası değişikliğine tepki

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un Meclis’ten geçmesi sonrası yazılı bir basın açıklaması yaptı. Antmen, “Adalet Komisyonunda ve Meclis Genel Kurulunda verdiğimiz mücadeleler sonrasında birçok maddede değişiklik, düzeltmeler yapıldı. Ancak şiddet konusunun sonuçlarından çok nedenleri ile ilgilenmek gerekiyor. Ama Ülkemize bakıyoruz , hayvana şiddet , çocuğa şiddet , kadına şiddet , sporda şiddet , trafikte şiddet her yerde şiddet hakim olmaya başlıyor. Buralardaki şiddeti bitirmek için ekonomiyi düzelteceksiniz, eğitim sistemiyle durmadan oynamayacaksınız, kindar nesiller yetiştirmeyi amaçlamayacaksınız, bütün muhalifleri FETÖ’cülükle suçlamayacaksınız, işsizliği önleyeceksiniz, vatandaş arasında ayrım yapmayacaksınız ve halkı kutuplaştırmaktan, ayrıştırmaktan vazgeçeceksiniz” ifadelerini kullandı.
Antmen, taraftarların potansiyel suçlu, spor alanların da suç mahalli gibi görülmesinin yanlış olduğunu belirterek “Saha içerisinde ideolojik semboller, siyasi parti işareti kullanan futbolculara, taraftara küfür eden yöneticilere, silahla hastane basan, gazeteci döven sözde sporculara ses çıkarmayacaksınız ama ‘Mustafa Kemal’in askeriyiz’ ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ ‘İmamoğlu’na mazbatayı ver’ diyen Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve diğer tüm takım taraftarlarını hedef alacaksınız. Asıl hedefte sporda şiddetin önlenmesi yoktu, hedefte demokratik hakkını kullanan taraftar ve ‘Mustafa Kemalin Askerleriyiz’ sloganı var” dedi.
Alpay Antmen’in açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde;
PASOLİG FİŞLEME ARACI OLARAK KULLANILIYOR
Spor alanlarında ırkçılık yapanlara ceza artacak çok güzel; Irkçılığa karşı çıkan bir teklife kim hayır diyebilir ki. Ama kaç kere Amedspor’lu futbolculara ırkçı saldırılar oldu. Peki bu ırkçı saldırıyı yapan kişiler halen sahalara giriyor mu? Evet. Pasoligler ne işe yarıyor o zaman? “İşime geleni fişleyeyime” yarıyor. Futbolun ve tribünlerin siyasallaştığı yolunda eleştiriler var. Yargıyı siyasallaştırdınız, medyayı siyasallaştırdınız, üniversiteleri siyasallaştırdınız, iş dünyasını siyasallaştırdınız, kutsal mekanlarımız camileri dahi siyasallaştırdınız. En ufak eleştiriye dahi tahammül etmediniz, sorumluluk almadınız, halka hesap vermediniz durmadan muktedir ve hesap soran oldunuz. Sonuçta vatandaş tabi ki sözünü söyleyecek tabi ki haksızlığa dur diyecek. Bunu meydanlarda, sandıkta yaptığı gibi tribünlerde de yaptı. Siz vatandaşa nefes alacak, kendini ifade edecek alan mı bıraktınız da sporda siyaset olmaz diyorsunuz. Federasyon başkanları dahi saraydan organize ediliyor ama taraftar bir şey söyleyince “spor siyasallaştı” diyorsunuz.
HALK İKTİDARA SARI KART GÖSTERDİ SIRADA KIRMIZI KART VAR
Biz hangi takımlı olursak olalım ama söz konusu milli takım olunca tüm renkler kırmızı beyaz olur ve hepimiz “Mustafa Kemalin askeri” oluruz. O yüzden selam olsun bütün Cimbomlulara, kutluyorum bütün Çarşı grubunu; alkışlayan elleriniz dert görmesin diyorum sarı kanaryalara. Demokrasiye, hukuka, Laikliğe, doğasına, havasına, mazbatasına sahip çıkan bütün taraftar bizim gerçek şampiyonlarımızdır. Şiddetin her türüne ve sporda şiddete sonuna kadar karşıyız ama Şiddet ve özelde sporda şiddet sadece cezaların artırılması ile önlenemez.Taraftarı rahat bırakın. Yoksa bakın Halk 31 Mart’ta size sarı kartı gösterdi, siz böyle kutuplaştırmaya, hedef göstermeye, ötekileştirmeye , adaletsizliğe, yoksul bırakmaya, zamlara devam ederseniz ilk seçimlerde halkımız bu defa size kırmızı kartı net şekilde gösterecektir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com