logo

Anamur Reklam

“ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ AYDINLIK YOLDA HEP BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

anamurgundem.com043Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla sergilenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi fahri sanat danışmanı Kudret Ünal’ın yönetmenliğini yaptığı “1315 Tevellüd” adlı tiyatro oyununu izledi. Oyun sonunda konuşan Başkan Kocamaz “Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin besmelesidir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sergilenen tiyatro Kongre ve Sergi Sarayı’nda izleyiciler ile buluştu. Ücretsiz sergilenen oyunu izleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve eşi Hatice Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız ve eşi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaeddin Kabahasanoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Türkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Cengiz Sevinç,  Akdeniz Bölge ve Garnizon komutanlığı albayları, komutanlar ve eşleri ile çok sayıda Mersinli vardı.

“Çanakkale Türkiye Tarihinde Bir Dönemeçtir”

anamurgundem.com042Oyunculara teşekkür ederek sözlerine başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Çanakkale Türk tarihinde çok önemli bir dönemeç ve çok önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin adeta besmelesidir. Çanakkale olmasaydı on beşliler anasının kucağından ayrılıp vatan savunmasına koşmasaydı belki de bugün bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşayamazdık” dedi.

“Hainlere Fırsat Verilmemeli”

Türkiye Cumhuriyetini bölmek ve parçalamak isteyen iç ve dış güçlerin sürekli çalıştığına değinen Başkan Kocamaz, “ Türk’ün son kalesi Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek ve parçalamak isteyen iç ve dış güçler Aziz Atatürk’ün belirttiği gibi dâhili ve harici bedhahlar sürekli çalışıyor. Bize düşen başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere şehitlerimizin kemiklerini sızlatmamak. Şanlı al bayrağımızı dalgalandırmak için bir, beraber olmak ve hainlere fırsat vermeden bizden sonraki nesillere daha güzel bir Türkiye Cumhuriyeti bırakmaktır görevimiz. Maalesef tarih boyunca Türk’e pusu kuranlar olmuştur ama biz dualı bir milletiz. Her dara düştüğünde bağrından Atatürk gibi büyük liderleri de çıkarmasını bilmiştir. Biz sonuna kadar Atatürk’ümüze, bayrağımıza, ülkemize sahip çıkacağız ve onun gösterdiği aydınlık yolda hep birlikte yürümeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Oyunun yönetmeni Kudret Ünal konuşmasında, “Oyunu hep beraber sahneye koyduk. Çanakkale ruhunu vermek için uğraştık ve sanıyorum verdik” dedi.

Oyunun bitiminde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Mersin Şehir Tiyatroları oyuncularına, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız da oyunun yönetmeni Kudret Ünal’a çiçek hediye etti.  Hatıra fotoğrafının ardından tören sona erdi.

‘1315 Tevellüd’ Tiyatrosu

Yönetmenliğini Kudret Ünal’ın yaptığı  “1315 Tevellüd” adlı tiyatro oyunu Mustafa Arıkoğlu tarafından kaleme alındı.  2 perdelik olarak sergilenen oyunda Halil ile Hediye karakterleri üzerinden Çanakkale Destanı’ndan önce Türkiye’de yaşanan sıkıntılı dönem, açlık, yoksulluk gibi konular ele alınıyor. Şehitlerimizin yazdığı kahramanlık destanının ne gibi özveriler ve zorluklar ile kazanıldığının vurgusu yapılıyor. 1325 Tevellüd isimli tiyatro oyunu ‘Hey On Beşli’ türküsünün hikâyesine ışık tutuyor.anamurgundem.com044 anamurgundem.com045 anamurgundem.com046 anamurgundem.com047

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com