logo

Anamur Reklam
06 Mayıs 2013

Bakalım dönem sonu notları nasıl olacak?

Okullarda alışık olduğumuz bir uygulamayı yarın Kaplan Düğün Salonunda siyaset sahnesinde göreceğiz. Bu konuda bir gazeteci olarak oldukça heyecanlı olduğumu söylemek isterim.

Çünkü siyasetçilerin çok da fazla meyletmediği bir konu Anamur’da uygulama alanı bulacak.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, yarın Anamur halkına hesap verecek…

Evet, yanlış okumadınız, hesap verecek. İlk etapta bunu duyunca biraz şaşırmış olabilirsiniz. Ama demokrasilerde aslında hiç de şaşırılmayacak bir durum. Bizler alışık olmadığımız için biraz şaşırtıcı gelebiliyor.

Oldukça demokratik bir uygulama olduğunu belirtmekte fayda var.

Tam tersi olduğunu düşünün, durum şöyle olsaydı: “Halk belediye başkanından hesap soruyor!”

Bu da oldukça demokratik bir uygulama olurdu, en azından halkın yöneticilerinden hesap sorabilmesi, sorabilecek özgürlükte olabilmesi anlamında…

Ancak burada durum başka, halk kendisini yönetenlere hesap sormadan, böyle bir gereksinim duymadan, yöneticiler halka hesap veriyor…

Bu alkışlanacak bir demokratik olgunluktur. Bu sebeple hiç lafı uzatmadan, yazımızın hemen başında Başkan Türe’ye demokrasi konusunda tam not veriyorum…

Çünkü eleştirinin önünü açan, eleştirilere açık yüreklilikle müsaade eden yöneticiler demokrasiyi özümsemiş, kabul etmiştir.

Bu nedenle de takdir görmeyi hak etmektedir…

Gelelim toplantıya…

Toplantıda neler konuşulacak, neler sorulacak, hangi cevaplar verilecek ve en önemlisi hangi konularda Başkan Türe eleştirilecek ve hangilerinde övgü alacak? Bu soruların cevabını elbette göreceğiz.

Ben Anamurlu vatandaşlarımıza bu toplantıya katılmalarını tavsiye ediyorum. Herkesin mutlaka hesabını soracağı söyleyecek bir şeyleri vardır. Ancak bunu elbette demokratik olgunluk çerçevesinde yapmak gerekiyor…

Yoksa yapılan bu toplantının hiçbir anlamı ve özelliği kalmayacaktır.

Seçimlere 1 yıl gibi kısa bir süre kalmışken bu toplantı; Anamur’un beklentilerinin, memnuniyetlerinin ve memnuniyetsizliklerinin ortaya çıkmasına bir vesile olacaktır.

Bu toplantı herkesin bir ders çıkarmasında etkili olacaktır. Bundan emin olmak lazım.

Biliyorsunuz Belediyenin birçok birimi var. Her biri vatandaşa kendi çalışma alanı içerisinde hizmet götürüyor. Bunlar içerisinde başarılı olunan alanlar olduğu gibi başarısız olunan alanlar da olabilir. Ya da ne başarılı ne de başarısız gibi bir kanaat de oluşabilir.

Bunlar elbette Mehmet Türe ve ekibini yakından ilgilendiren konular. Bu toplantının düzenleniyor olması bile bu konuya verilen önemin en büyük göstergesi.

Ancak Anamur için, Anamur halkı için de son derece önemli bir konu olduğu vurgulamakta fayda var.

Ayrıca belirteyim’ki

Önümüzdeki seçim için de önemli ipuçları sunacak bir değerlendirme olacağından kuşkunuz olmasın…

Bakalım notlar nasıl olacak?

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com