logo

Anamur Reklam

Balık çiftliklerine karşı imza attılar

Anamur Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında balık çiftlikleri projesinin iptal edilmesini talep eden yazı üyelerce imzalandı.
Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın ilçe dışında olması nedeniyle katılmadığı toplantı, Başkan Yardımcısı Ahmet Çetin başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıda, parti temsilcileri tarafından ortaklaşa hazırlanan metin okundu ve AK Partili üye Şinasi Aslan dışındaki tüm üyelerce imzalandı.
Balık çiftliklerinin iptal edilmesini talep eden metinde şunlar kaydedildi:
“İlçemiz Anamur sahillerinde özel firmalar tarafından balık çiftlikleri kurulması planlanmaktadır.
Adı geçen bölge, nesli tehlike altında olan Akdeniz Foku ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama ve üreme alanıdır. Ayrıca bu bölge Mersin Melleç Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığınca koruma altına alınmıştır.
Yine bu bölge, Akdeniz’in kirlenmeye karşı korunmasını içeren kıyıdaş ülkeleri ve kentleri kapsayan Uluslararası Barcelona Sözleşmesi ve Avrupa’nın yaban hayatı ve yaşam alanlarını korumayı içeren Bern Sözleşmesi, nesli tehlideke olan yabani bitki ve hayvan türlerinin uluslararası ticaretine ilişkin Citnes Sözleşmesi uyarınca ve ayrıca 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile 4915 sayılı Kara Avcılığı ve 2872 sayılı Çevre Kanunları ile de ulusal düzeyde koruna altına alınmıştır.
Bu nedenle, koylarımıza yapılması planlanan balık çiftliklerinin doğaya, çevreye ve Anamurumuzun turistik geleceğine vereceği zararlar ortadadır. Gazipaşa havaalanının açılması, D-400 karayolunun tamamlanmasıyla KKTC ile ilişkilerimizi canlandıracak yeni Anamur İskelesi ve Gümrük Kapısı yapımı ile birlikte Anamur ve çevresi turizm açısından ulusal ve uluslararası bir önemi sahip hale gelecektir. Orta Akdeniz’in parlayan yıldızı Anamur’un önümüzdeki yıllarda turistik kalkınma açısından değerleneceği öngörülmektedir.
Anamur Belediye Meclisi üyeleri olarak Anamur turizmine zarar verecek, besin değeri güvensiz olan, denizimizi kirletecek, eko sistemimizi ve sağlımızı bozacak olan balık çiftliklerinin yetkililerden Anamur halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftlikleri projesinin iptalini talep ediyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com