logo

Anamur Reklam

BAŞKAN KOCAMAZ, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞI MUHTARLAR İLE BİR ARADA

gündem005

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilen Muhtarlar Buluşması’nda Bozyazı, Anamur, Gülnar, Mut, Silifke ve Erdemli muhtarları ile bir araya geldi.

Yanışlı’da bulunan Ulu ResortHotel’deMuhtarlar Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen programa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, meclis üyeleri, MHP ilçe başkanları ve muhtarlar katıldı.

Başkan Kocamaz, 18-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Muhtarlar Buluşması kapsamında tüm ilçelerin muhtarları ile bir araya gelecek.

“Demokrasinin temel yapı taşı, ilk basamağı muhtarlarımızdır”

Düzenlenen programda açılış konuşması yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Öncelikle tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyorum.  Bugünün, başta muhtarlarımız arasında olmak üzere Mersinimizde ve ülkemizde birlik ve beraberliğe vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Mersin hepimiz için çok özel bir yer. Hep birlikte bu kente hizmet ediyor olmaktan onur duyuyoruz. Demokrasi insan onuruna yakışan en önemli rejim. Bu rejimin ilk basamağı da halkla birebir temas içerisinde, diyalog içerisinde olan muhtarlarımız. Dolayısıyla demokrasinin temel yapı taşı, ilk basamağı muhtarlarımızdır” dedi.

Bugüne kadar alınmayan hizmetler, son 3 yılda alındı

Düzenlenen program sayesinde, muhtarlar ile dayanışma, kaynaşma ve en önemlisi de yakından tanışabilme fırsatı elde edildiğini belirten Başkan Kocamaz, “Yaşadığımız bölgelere hep birlikte gönül rahatlığı ve dayanışma içerisinde hizmet edeceğiz. Muhtarlarımız kendi yaşadıkları mahallenin müşterek ihtiyaçlarını dile getirecek, bu eksik hizmetlerin bir kısmı ilçe belediyeleri tarafından ve bir kısmı da Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, Büyükşehir Yasası ile birlikte özellikle küçük yerleşim birimleri bugüne kadar almadığı hizmetleri aldı. Tabi ki yılların eksiğinin bir anda tamamlanması da mümkün değil” şeklinde konuştu.

Alt yapısı tamamlanmamış, içme suyu, yolu, elektriği gibi birçok eksiği ve sıkıntıları olan bir bölgede hizmetlerin 3 yıl içerisinde tamamlanmasının mümkün olmadığının altını çizen Başkan Kocamaz, “Ama biz her zaman, hep birlikte birbirimizin eksiğini tamamlayarak, genel, yerel farkı gözetmeden bölgenin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. 13 ilçemiz, 509 tane köyden mahalleye dönüşmüş yerleşim birimimiz var. Toplamda 810 tane mahallemiz var. Bunlar arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz. Belediyeler isterse bizim siyasi partimizden, isterse diğer siyasi partilerden olsun o bölgede eksiklik ne ise, ihtiyaç ne ise, yapılması gereken ne ise, onları yapma gayreti içerisindeyiz. Dayanışmayı, kaynaşmayı ve hepsinden önemlisi daha yakından tanışmayı sağlamak üzere sizleri burada ağırlamak istedik” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından verilecek olan seminerin önemini vurgulayan Başkan Kocamaz, “Değerli hocalarımız size sosyal ilişkiler ve bir yöneticide olması gereken özelliklerle ilgili bazı bilgiler de sunacaklar. Dolayısıyla hocalarımızı can kulağıyla dinlediğimizde buradan ayrılırken, çok şeyler öğrendiğimizi fark edeceğiz. Biz yıllardır bu tür eğitimleri belediye başkanlarımıza ve belediye çalışanlarımıza veriyoruz. Kendimiz de bu eğitimleri aldık ve almaya devam ediyoruz. Faydalı olacağını düşünüyoruz. İnşallah buradan her birimiz hem Mersin hem de kendi yörelerimiz adına artı değerlerle dönmüş oluruz” ifadelerini kullandı.

“Terörün her türlüsünü lanetliyoruz”

Başkan Kocamaz konuşmasında, Mersin’de yaşanan hain terör saldırısını lanetleyerek, “Maalesef Mersin’deki barış, huzur ve kardeşlik ortamını bozmak isteyen hainler Mersinimizi kana bulamaya çalıştılar. Allah’a hamdediyoruz ki, hayati tehlikesi olan ne polis, ne de sivil vatandaş olarak kimse yok. Dün bu hadise olduğunda ben Ankara’daydım. Hemen Mersin’e geldik. Gece geç saatlere kadar yaralı polislerimizi ve vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Allah bir daha böyle olayları ne Mersinimizde, ne ülkemizde, ne de dünyanın hiçbir yerinde yaşatmasın. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. İnşallah son olsun diyoruz. Bundan sonra olmasın diyoruz. Hep birlikte Mersin’e sahip çıkacağız. Birlik ve beraberliğimizi bütünleştirip, büyüteceğiz ve inşallah bu tür olaylarla da bir daha karşılaşmayacağız” diye belirtti.

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının ardından, 18-20 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan programın ilk gününde, altı ilçeden gelen muhtarlara eğitim bilimleri ve davranış bilimleri uzmanı Murat Ertan tarafından ‘Beden Dili ve İletişim’ile Hacettepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Uğur Şadioğlu tarafından ‘Mahalle Muhtarlığının Türk Yönetim Sistemindeki Yeri ve Dönüşümü’ adlı seminer verildi.gündem003 gündem004 gündem006 gündem007

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com