logo

Anamur Reklam

BAŞKAN KOCAMAZ, ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Başkan Kocamaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, milli egemenliğimizin tescil edildiği kutlu bir tarihtir. 1924’ten itibaren bayram olarak kutladığımız bu tarih, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk çocuklarına armağan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke olarak dünya tarihindeki yerini almıştır.

Aziz milletimizin binlerce yıllık şanlı tarihini ve onurlu duruşunu, “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözüyle özetleyen Büyük Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar payidar kalma şartını milli egemenliğe bağlamıştır. TBMM’nin duvarında parlayan “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile perçinlenen demokrasi ülküsünü Türk çocuklarına armağan eden Atatürk, bu tarihi tavrıyla milletimize önemli bir mesaj vermiştir. Beden ve ruh sağlığı yerinde, sevildiğini ve korunduğunu bilen, çağın şartlarına göre yetişmiş, milli şuur sahibi çocukların geleceğimizin en büyük teminatı olacağını tüm cihana ilan etmiştir. Ancak 15 Temmuz’da demokrasimizin kıblegahı TMMM’ye yapılan ve milletimizi bölüp parçalamak isteyen hain saldırıyı şiddetle lanetliyor, bu kalkışmada şehadete eren ya da gazilik unvanına kavuşan tüm insanlarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak biz de 3 yıldır Mersin’e bu anlayışla hizmet ediyoruz. UNICEF ile imzaladığımız “Çocuk Dostu Şehirler” projesinin tüm gereklerini başarıyla yerine getirerek Mersin’imizi dünyadaki “Çocuk Dostu Şehirler” arasına dâhil ettik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, Atatürk’ün tarif ettiği ve milletimizin özlediği vasıflarla yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla çocuk dostu politikalar, programlar, mekânlar oluşturduk. Çocuklarımızı sağlık ve eğitim başta olmak üzere temel hizmetlerle buluşturduk; ilimizin park, bahçe ve caddelerini onlar için güvenli hale getirdik.

Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ni tamamladık. Engelsiz Mersin Mesleki Eğitim Merkezi inşaatımız devam ediyor. Engelsiz Yaşam Kampüsü kurma kararı aldık. İlköğretim çağındaki öğrencilerimize kırtasiye setleri dağıttık. “Düşlerime Dokunma!”, “Beni Duy!”, “Bu Toprağın Çocukları”, “Parmaklıklar Ardında Bekleyen Umutlar”, “Bir Nefes Sıhhat” projeleri kapsamında binlerce çocuğumuza ulaşarak, sahipsiz olmadıklarını, dünyalar kadar sevildiklerini hatırlattık. Savaş nedeniyle aileleriyle birlikte vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklara kucak açtık.

İnsanlığın vicdanını temsil eden ahlak ve adalet timsali Türk milletinin bir ferdi olarak; diline, dinine, derisinin rengine, doğum yerine bakmaksızın çaresiz durumda olan tüm insanlar için güvenli bir liman olduğumuzu herkese gösterdik.

Bodrum’da sahile vuran Suriyeli bebeği, İdlib’deki kimyasal saldırıda can çekişen minik bedenleri, başında akbabaların beklediği Afrikalı aç çocukları unutmamız elbette mümkün değildir. Vicdan sahiplerinin kanını donduran ve insanlığın bu utanç tablosu; barışın, kardeşliğin, demokrasinin, vatan ve devlet sahibi olmanın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tüm özlemimiz; ölen değil yaşayan, ağlayan değil gülümseyen çocukların etrafa neşe saçtığı; insan haklarının, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün hüküm sürdüğü bir dünyaya kavuşmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın başta çocuklarımız olmak üzere ilimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

23 Nisan’ı Türk çocuklarına armağan eden Büyük Atatürk’ün, vatan ve demokrasi uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygı ve tazimle eğiliyorum.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Var olsun Türk milleti!”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com