logo

Anamur Reklam

BAŞKAN TÜRE BASINI AĞIRLAMA GELENEĞİNİ YİNE BOZMADI

gündem001gündem002gündem00410 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle her yıl Anamur’da bulunan yerel basın temsilcilerini ağırlayan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, bu yılda geleneğini bozmayıp basın mensuplarıyla Burhanettin Kocamaz Tesisleri’ndeki kahvaltıda bir araya geldi.

Başkan Türe burada ağırladığı basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: Öncelikle Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlarım.1961 yılında kazanılan hakların artarak devam etmesini dilerim”Dedi. Başkan Türe sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi. “1971 yılındaki basına uygulanan ambargo, engellemeler inşallah tekerrür etmez. Basın demokrasiyle yönetilen ülkelerde gerçekten çok önemli. Ama diktayla yönetilen ülkelerde basının misyonu,vizyonu tartışılır. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak demokrasiyle yönetilen, vatandaşların demokratik haklara sahip olduğu bir ülkeyiz ve basının ayrı bir yeri ve önemi var. Basın özgürdür, bağımsızdır. Basın yasasında basın mensuplarının hakları korunmuştur. Bu hakların hukukçular tarafından, devletin idarecileri tarafından göz önünde bulundurulması arzu edilir, beklenir.

Tabi bu olay çift taraflıdır. Basın açısından baktığımızda, doğru, tarafsız, objektif haber basının şerefidir. Etki altında kalmayan, vicdanıyla cebi arasında sıkışıp kalmayan, basın özgürlüğünü vatandaşların bilgi edinmesi, öğrenmesi ve haberdar olması yönünde kullanan basın ordusu bizi mutlu eder.

ANAMUR BASINI HER YIL ÜZERİNE KOYARAK GELİŞİYOR

8 yıldır farklı mekânlarda sizlerle birlikte olup 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü ile ilgili toplanıyorduk. Ve bugün yine onlardan biri Şunu belirtmek isterimki, “Anamur’daki yerel basın üzerine koyarak gelişim gösteriyor. Kişilik haklarına dikkat ediyor ve yasal sorumluluklarını biliyor. Özellikle yalan haber konusunda çok hassas davranıyorsunuz. Bu konuda sizleri tebrik ediyorum”Dedi.

Yerel basının bir takım sıkıntılarının olduğunuda belirten Başkan Türe sözlerinin devamında

Anamur basınımızın Ekonomik sıkıntılar var, fiziki sıkıntılar var, ulaşım ve ekipman sıkıntıları var. Büyük zorluklarla görev yaptığınızın farkındayım. Belediye olarak, belediye başkanı olarak bu konuda yasaların izin verdiği ölçüde yerel basına destek oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz” Dedi.

TÜRE, “ÜLKEMİZİ PARÇALAMAK İSTEYEN HAİNLER VAR”

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun çok iç açıcı olmadığını vurgulayan başkan Türe,

“Eskiden karşımızda bir terör örgütü varken günümüzde artık karşımızda süper güçlerin alenen silah vererek desteklediği, bağımsız Kürdistan hayali taşıyan bir oluşum var. Ve artık Ortadoğu’nun ardından Türkiye’nin parçalanması gerektiğini alenen söylüyorlar. Bunun da hazırlıklarını yapıyorlar. 15 Temmuz’da olduğu gibi içerideki hainlerle işbirliği yapan dış güçlerin ülkemizi parçalamaya doğru hızla gittiklerine şahitlik ediyoruz. Ülkede ekonomik ve siyasi sıkıntının yanı sıra terör ve güvenlik sorunu var. Ötekileştirilen, kamplaştırılan insanların birbirine güven sorunu var. Hukuk sorunu var. Bu sorunlar bir siyasi partinin sorunu değildir. Bir siyasi partinin çözeceği sorunlar da değildir. Mevcut hükümetin kendi başına altından kalkacağı bir sorun değil. Onun için artık ülkemizdeki her vatandaşın siyasi görüşünü bir kenara bırakarak, omuz omuza vererek ve bu ülkenin her bir noktasındaki görevlilerine sahip çıkarak, ülkemizin derdiyle dertlenmemiz gerekiyor. Siyaset araçtır, amaç memlekete hizmettir. Ülke kötü bir duruma geldiyse bunun seyredilmemesi gerekiyor. Bunun bir partiye mal edilmemesi gerekiyor.  Tabi ki iktidar, muhalefet tarafından eleştirilecek. Ancak bu eleştiri ülkemizin içerideki ve dışarıdaki düşmanlarına koz verecek şekilde olmamalı. Yapıcı eleştirici olmamalı. Bölücülerin ekmeğine yağ sürecek siyasi kavgalar, hakaretler olmamalı. Tüm siyasi liderlerin tabana örnek olacak şekilde, vatandaşları birleştirici bir dil kullanmalarını temenni ediyoruz. Artık bu ülkenin insanlarının yüzünün gülmesi gerekiyor. 2018 yılında bunu bekliyoruz. Biz de Anamur’da özellikle milli meselelerde siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri olarak birlik beraberlik içerisinde olmalıyız.”

“2019 İYİ PARTİ’NİN YILI OLACAK”

İyi Parti’de teşkilatlanma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Türe, “İyi Parti’nin 2019 yılına güçlenerek ilerlediğini, vatandaşın gözünde kurtarıcı bir parti olduğunu görüyoruz. 2019 İyi Parti’nin yılı olacak. İyi Parti’nin yılı olması ülkenin hayrınadır, iyiliğinedir. Anamur’daki ilçe teşkilatımızı Erdal Bulut başkanlığında oluşturduk ve binamızı da hazırladık. Önümüzdeki günlerde aktif olarak çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

AGC BAŞKANI CÖMERTLER: “BASIN BAYRAMINI BURUK KUTLUYORUZ”

Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler de Başkan Türe’ye daveti için teşekkür etti ve basın mensuplarının bayramını kutladı.

Cömertler, gazeteciler bayramını buruk kutladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“FETÖ/PDY davaları haricinde onlarca meslektaşımız hapis yatarken, kimisi görev şehidi olurken, kimisi sosyal haklarını alamazken,emekleri sömürülürken bu bayramı buruk kutluyoruz. Bir araya geldiğimizde bu konuları da etraflıca konuşabilmeliyiz. Ulusal basın, özellikle ajans muhabirlikleri vasıtasıyla Anadolu basınından besleniyor. Ancak ne yazık ki arkadaşlarımız hak ettikleri değeri görmüyorlar. Bir anlamda ulusal basın, yerel basının emeğini sömürüyor. Bizler haklarımızı elde edebilmek, gündemi belirleyebilmek için daha fazla bir araya gelmeliyiz.”

CEMİYETE YER TAHSİSİ SÖZÜ

Cömertler, cemiyete bir yer tahsisi için de Başkan Türe’den söz istedi. Başkan Türe de bu yıl içinde cemiyete bir yerer tahsis edilmesi için söz verdi.

Etkinliğin sonunda Başkan Türe, basın mensuplarına çiçek ve hediye verdi, toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.gündem002 gündem003

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com