logo

Anamur Reklam

Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı:

resim028“ Nokta Değil Virgül Koyduk”

Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, 10 yıllık belediye başkanlığı döneminde yaptığı hizmetlerin bir bölümünü belediye düğün salonunda yaptığı sunumla anlattı. Sunuma, MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, MYK üyesi Hidayet Kılıç, Tarsus Belediye Başkanı ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, Tekmen Belediye Başkanı Mehmet Taş, Bozyazı İlçe Başkanı Ali Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, Belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan sunumda, İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MYK üyesi Hidayet Kılıç ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır’ın yaptığı konuşmalardan sonra Belediye Başkanı Mehmet Ballı, sunum yaptı.

23 Haziran 2004 yılında başladığı Belediye Başkanlığı görevini 10 yıldır yürüttüğünü ve halka hizmeti ibadet sayan bir anlayışla yola çıktığını belirten Başkan Ballı, “Çıktığım yolun meşakkatli, aldığım sorumluluğun büyük olduğunu biliyorum. Özümde, idareciliğimde, belediyeciliğimde, siyasetimde  tek bir amacım var. “İnsana hizmet, ilçeme hizmet, ülkeme hizmet.” Bu anlamda  insan odaklı belediyeciliğin en güzel örneklerini vermek için çalışıyorum” dedi.

Ekonomik zorlukların mazereti arkasına sığınmadan, hizmet için tüm imkan, bilgi ve tecrübelerini seferber ettiğini vurgulayan Ballı, şunları söyledi:

“Bize emanet edilen tüm değerleri korumak. Bozyazı’lının bir kuruşunu bile  zayi etmemek, Bozyazı’lının hakkı olan her şeyi korumak  kollamak ve  geliştirmek hizmetleri üretirken  dikkat ettiğimiz hususlar olmuştur.

Bugüne kadar, kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş  görerek, ayrım yapmadan herkese hizmet ettik. Kapılarımızı her kesimden ve her yaştan insana açık tuttuk. Yıllardır söylediğimiz gibi önce insan dedik. Çünkü, bizim düşüncemizde hizmetin temeli sevgidir.”

10 yıllık süre içerisinde gerçekleştirdiği hizmetlerin bir bölümünü sunacağını ifade eden Başkan Ballı, “Bir yerin şehir olabilmesi için öncelikle sağlıklı içme suyunun temin edilmesi gerekir. Bir diğer şart, kanalizasyon ve atık su arıtma sisteminin sağlıklı ve sağlam bir şekilde işliyor olmasıdır. Bu düşünce ve anlayışla planlı ve gerçekçi projelere hız  verdik” diye konuştu.

Daha sonra sunumuna geçen Başkan Ballı, slayt gösterimi eşliğinde yaptığı hizmetler ile ilgili şu bilgileri verdi:resim005

İÇME SUYU

“Bozyazı’ya 38 km. uzaklıkta, sarp ve kayalık bir zemine sahip, getirilmesi imkânsız gözüyle bakılan, merhum Belediye Başkanı Gürsel Kavun tarafından,  1999 yılında başlatılan Karamanastır İçme Suyu Projesini bitirme kararı aldık. 38 km uzunluğundaki içmesuyu yolu, 4 adet köprü ve  41 km uzunluğundaki içmesuyu isale hattını bitirdik. İçme suyu isale hattında çeşitli ebatlarda polietilen plastik boru kullanılmıştır. İçme suyu isale hattı;  30 adet vantuz, 32 adet tahliye, 6 adet maslak, 1 adet vana odası ve 1 adet kaptaj (su alma ünitesi) dan oluşmaktadır.

20/10/2008  günü, Gürlevik mahallesi, Çamseki mevkiinde  içme suyu isale hattının açılışını yaptık. Bozyazı’nın musluklarından Karamanastır kaynak suyunu akıttık. Su kaynağı, içmesuyu temin edilen kaynakların korunmasına dair tebliğ hükümlerine uygun olarak  korunmaktadır. Su kirliliğine karşı gerekli tedbir ve güvenlik önlemleri alınmıştır. Su projesini başlatan  2004 yılında vefat eden rahmetli belediye Başkanımız Gürsel Kavun ve o dönem  Meclis üyemiz Doğan Deniz’i rahmet ve şükranla anıyorum.

Yüksek rakım nedeniyle içme suyu hizmeti iletilemeyen Sıcakyurt Mahallesi Çirkin mevkii, Karaisalı Köyü, Derebaşı köyünün bir kısmına su hizmeti verebilmek için Sıcakyurt Mahallesine  300 m3.lük  içmesuyu deposu yaptık.  İçmesuyu  depolarımızın etrafı çevrilerek su kirliğine karşı gerekli tedbirler ve güvenlik önlemleri alınmıştır.resim015

STADYUM

Bozyazı’da stadyum yoktu. Çubukkoyağı Mahallesi’nde 12 dönümlük alanda  Bir stadyum, 1500 – 300 kişilik olmak üzere  iki  kapalı tribün ve spor kulüplerinin   kamp yapacağı sosyal tesis kazandırdık. Stadyuma Meclis kararı ile rahmetli Belediye Başkanı Gürsel Kavun’un ismi verildi.

KÖPRÜLERresim016

Narince Köyü, Denizciler Mahallesi, Kötekler Mahallesini birbirine bağlayan Karaböğet Köprüsü,  2006 yılında İlçemizde yaşanan sel felaketinde  yıkılmıştır. 2006 yılında  köprüyü karayolları standarlarına  uygun olarak  yaptık.

Sini Çayı’nın yıkık köprüden denize kadar olan kısmını ıslah ettik. Doğusuna yol açtık ve asfaltladık. Kaldırıma parke döşedik.  Sini Çayı kenarı ağaçlandırarak belediyemiz serasında üretilen çiçeklerden dikerek çevre düzenlemesini, aydınlatma sistemi yaptık. Beton masa ve banklar koyarak,  halkımıza günü birlik dinlenme ve seyir alanı oluşturduk.

YOL, PARK, ÇEVRE DÜZENLEMELERİresim019

Merkez İşhanı  ve Mahmut Bey  işhanı   doğusunda,  11 dönümlük alanda düzenleme ve peyzaj çalışması yaparak  Mahmut Bey ve Emin Efendi Parkı nı  halkımızın kullanımına sunduk.

İlçemiz sınırları içerisinde; Merkez İşhanı doğusu, Hükümet binası ve Sağlık ocağı çevresi, Öğretmen Erdal Yıldız Parkı ve Hastane kuzeyinde olmak üzere  toplam ondört dönümlük   alan,  kilitli parke taşı ile kaplanarak otopark düzenlemesi yapılmıştır. İlçemize toplam 415 araç kapasiteli otopark  kazandırılmıştır.resim013

Yol medeniyettir dedik.  Bu anlayışla asfalt şantiyesini kurduk. 2004-2014 yılları arasında toplam 180 km asfalt döktük.  Bozyazı sınırları içerisinde yol sorunu olan mahallelerin yol sorununu hallettik. Çubukkoyağı Mahallesi Emir Ali Çavuş Caddesi, Merkez Mahallesi Paşa Beleni, Şehitler Caddesi, Gürlevik Türbe Mevkii, Ustalar Mahallesi gibi daha burada zikredemeyeceğimiz bir çok yerin yol sorunu halledilmiş ve  asfalt dökülmüştür.

Mustafa Deniz Caddesi ilk yağmurlarda geçilmez olurdu. Caddenin  bozuk asfalt zeminini sökerek, gerekli zemin kodlarını alarak, alt yapı çalışmasını tamamladık.  Yolun  kaldırım  ve parke  çalışmasını tamamladık.

Sanayi Sitesi içerisine,   5.879 m2’lik  alana parke ve 455 metre  ızgaralı  demirli beton kanal yaptık.

Hal kompleksine 8 adet hal dükkanı yaptık. Hal çevresine  ızgaralı kanal ve parke yaptık.

Mahkeme kararı ile yıkılan Eski Barınak tesislerinin olduğu yer Maliyeden kiralanarak  Barınak piknik alanı olarak düzenlenmiştir.resim003

Çubukkoyağı Mahallesi sakinlerinin, Nevruz ve  Hıdırellez  etkinlerini yaptıkları Tekedüzü Köyü sınırları içerisinde kalan  saha, Belediyemizce etkinlik alanı ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir.  

DURAK VE SPOR ALANLARIresim032

Dört ayrı yerde jimnastik aletleri, dokuz ayrı yerde  çocuk oyun grubları, 23 adet otobüs durağı halkımızın kullanımına sunulmuştur. Belediyemizce üretilen ve  çevre düzenlemesinde kullanılan masa banklar  okul, cami, park, bahçe v.s yerlere monte edilerek halkın kullanımına sunulmuştur.

HİZMET BİNASINDAKİ DÜZENLEMELERresim018resim009

Hizmet kalitesini arttırmak, kurumsal yeterlilikleri güçlendirmek ve yenilemekten geçer. Güçlü kurumsal yapı, etkin hizmetin ana kaynağıdır dedik.  Kurumsal altyapıya yatırım yaptık. Belediyemizi eski köhne yapısından kurtardık. Tüm hizmet birimlerimizi yeniledik.  Belediyemize yeni araçlar ve iş makinaları aldık. 

Hizmet binamızın zemin katına internet evi açarak tüm öğrenci ve vatandaşlarımıza Internet hizmeti verdik. Vermeye devam ediyoruz.

Eğitimsiz hizmet olmaz. Çalışanlarımızın, değişen mevzuata uyum sağlaması, halkımıza daha iyi, daha kaliteli ve zamanında hizmet verebilmek için  çalışanlarımıza hizmet içi eğitim seminerleri düzenledik. Buradan görevi devam ederken kaybettiğimiz belediye çalışanlarını rahmetle anıyorum.

ARAÇ FİLOSUresim008

Her sabah uyanınca temiz bir Bozyazı görmeniz için biz 24 saat görevimizin başında olduk.  Siz uyurken biz çalıştık. Yılda 5.745 ton katı atık topladığımızı, temizlik hizmetlerinde kullandığımız 3 çöp aracı, 1.690 adet çöp konteynırının  periyodik aralıklarla dezenfekte yapıldığını  biliyormuydunuz ? Cam atık ve ambalaj atıklarının kaynağında evsel atıklardan ayrı toplanması için gerekli yerlere toplama konteynırları konmuştur. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlılık göstermesini rica ediyorum.

ALTYAPI ÇALIŞMALARIresim011

Bozyazı için en önemli hizmet alt yapı hizmetidir. Göreve geldiğim günden itibaren bunun mücadelesini verdim. Belediye imkanları ile aşılması mümkün görülmeyen bu yatırımlar için yılmadan mücadele ettim.

Kanalizasyon, Bozyazı’nın yıllardır süren büyük bir sorunudur.  Yapım ihalesi 22/01/2009 tarihinde ihaleye çıkarıldı.  27/02/2009 tarihinde sözleşme imzalandı. Kanalizasyon zor bir süreçti. Bu günkü aşamaya gelene kadar çok zorlu süreçlerden geçtik 03/07/2012 tarihinde Kanalizasyon inşaatı ihalesi yapılmıştır.13/11 /2012 tarihinde ihaleyi alan şirket ile sözleşme imzalanmıştır.  20 Kasım 2012 tarihinde işyeri teslimi yapılmıştır. Bozyazı Belediyesi Kanalizasyon inşaatı temel atma töreni, sizlerinde katılımı ile  3 Haziran Pazartesi günü saat:15.00’te belediye hizmet binası yanında yapıldı. Sözleşmeye göre işin süresi 1080 gündür.

50 bin nüfuslu yerleşimin atıklarını taşıyabilecek kapasitede Bozyazı için hayati önem taşıyan bu çalışma, ana ve ara bağlantılar ile 95.718 metre uzunluğundadır. Yüzde 98 i beton ve yüzde 2 si korige boru döşenerek yapılmaktadır.               

Merkez Mahallesinin kanalizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Terfi merkezleri yapılmıştır. Kanalizasyon çalışmaları aynı anda birden çok mahallede devam etmekte olup, diğer taraftan da farklı ekipler tarafından parsel baca bağlantıları yapılmaktadır.

Kanalizasyon sisteminin olduğu yerde atıksu arıtma tesisinin olması gerekir. Kanalizasyonla ilgili  çalışmalarımız devam ederken  eş zamanlı olarak atıksu arıtma tesisi ile ilgili çalışmalarımız da devam etmiştir.

Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi kesin proje yapım işi ihale edilerek 10/11/2011 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi ihalesi, 25/07/2013 tarihinde yapılmış ve 26/08/2013 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Yer teslimi; 09/09/2013 tarihinde mahallinde yapılmıştır.  Bozyazı Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı temel atma töreni, 11/10/2013 günü yapılmıştır. Tesis inşaatı, İller Bankası Genel Müdürlüğünce tasdik edilmiş olan ” Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur prosesli” Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi kesin projesi ve sözleşmesine göre  devam etmektedir.

EĞİTİME DESTEKresim001

Eğitimci bir Belediye Başkanı olarak; yarının sahipleri, bu günün cevheri ve değeri olan çocuk ve gençlerin okul yolunda desteklenmesini  toplumsal bir sorumluluk olarak görüyorum. Geleceğimizin güvencesi, yarınların teminatı olan çocuklarımızın donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetişmesine  belediye olarak katkıda  bulunduk, katkıda bulunmaya da devam edeceğiz.

İBADETHANELERE DESTEKresim038

Yeni Büyükşehir yasasından sonra   ile belediyeler camilere yardım yapabilir olmuştur. Belediyemizce camilere yardım yapılmıştır. Yayla ve köy yollarının bakımı yapılmıştır.

VAATLERİN DEĞİL İCRAATLARIN SORUMLUSUYUZ

Yaptıkları hizmetlerin reklamını yapmadıkları için birçoğunun vatandaşlar tarafından bilinmediğine işaret eden Başkan Ballı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir mahalleye yaptığımız hizmeti diğer bir mahallemiz elbette görmeyebilir. Bu toplantımızın amacı yaptıklarımızı görmeniz değildir. Amacımız, değişen Bozyazı’ya tanıklık ederek yaşadığımız yerin güzelleşmesinden mutlu olmanızdır.  Yaşadığımız ve hizmet etmekten onur duyduğumuz güzel ilçemizde son yıllardaki değişiklikleri birlikte başarmanın gururunu yaşıyoruz. Söz verdik yaptık. Vaatlerin değil, icraatların sorumlusu olmaktan dolayı gururluyuz.

Halkın verdiği en düşük paye, güç ile elde edilen en yüksek sıfat ve makamdan daha iyidir. Sizin seçtiğiniz, sizin bu makama layık gördüğünüz Mehmet Ballı, Bozyazı Belediyesini, kurum vizyon ve misyonuna uygun olarak;  kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları,  bayramlar, törenler, halkla ilişkiler, sosyal hayat ve tüm kamusal alanlarda başarı ile temsil etmiştir.resim037

Belediyecilik;  insanla iç içe olmayı, sorunlara çözüm bulmayı gerektirir dedik. Elini sıkmadık vatandaş, ayak basmadık sokak bırakmadık. Tüm vatandaşlara kapımızı ardına kadar açtık. Burası hizmet kapısı, burası çözüm kapısı…

Bizim için en büyük onur, emaneti bize layık görmüş olmanızdır.

Bu hizmetleri gerçekleştirmemizde bizlere yardımcı olan milletvekillerimize, bürokratlarımıza, ilçe teşkilatıma, meclis üyelerime, belediye çalışanlarıma ve siz değerli halkıma çok teşekkür ederim. Yaptığımız hizmetleri sizlere duyurmaya çalışan basınımızın güzide temsilcilerine teşekkür ederim.  Hepinize teşekkür ederim.”resim036resim029resim027resim026resim025resim024resim023resim022resim021resim020resim017resim010resim007resim006

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı:” için 2 Yorum

  1. İBRAHİM dedi ki:

    Sayın Mehmet Ballıyamerak ettiğim çok önemli soru var bal liginden düşme sebebi maç satıldı, ligden düştükten sonra takımı ligden çekti iki üç sezon takımı lige sokmadı futbolcuların parası verilmedi idmana çıkamadı futbolcular sonra stadyum yaptık diyor sen takımını ligden çekersen ne için stadyum yaptın ki koyunlar otlansın diye mi stadyum yaptın ?

  2. Nagihan dedi ki:

    Sayın ballı durakların tam diplerine koyduğumuz çöp konteynırleri bir mühendislik dehası defalarca uyardığımız halde kaldırmıyorsuz ana cadde üzerinde olan boş arsaların içi çöplük sinektekten geçilmiyor Kumtepe mevki sahili bakım istiyor bunları görmeniz dileği ile

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com