logo

Anamur Reklam

BOZYAZI KAYMAKAMI ERKAYIRAN’DAN DEMİRCİYE ROZET

1477430_620050064723305_1861341594_nBozyazı İlçesi’nde yaşayan terör gazisi Halit Demirci’ye, düzenlenen törenle Kaymakam Mustafa Erkayıran tarafından ‘Malul Gazi Rozeti’ takıldı.

Bozyazı Öğretmenevi’nde düzenlenen törene Kaymakam Erkayıran ve eşi Rüyan Erkayıran, Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mustafa Yılmaz, Anamur Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, protokol üyeleri ile şehit yakınları ve gaziler katıldı. Törende, Tekeli Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Jandarma Başçavuş Ali Orzan, Ordu vazife malulü gazi Jandarma Uzman Çavuş Halit Demirci’nin biyografisini okudu. 1991 yılında uzman jandarma çavuş olarak göreve başlayan Demirci’nin, son görev yeri olan Erzincan’ın Refahiye ilçesi Akarsu Jandarma Karakolu’nda 24 Temmuz 2012 yılında PKK terör örgütünün yola döşediği uzaktan kumandalı mayının patlatması sonucunda yaralandığını aktaran Orzan, Ankara Gülhane Askeri Hastanesi’nde 6 ay tedavi gören Demirci’nin 15 Eylül 2013 tarihinde de malul gazi olarak emekli edildiğini kaydetti.

Gazi Demirci de yaptığı konuşmada, kendisi için düzenlenen törene katılanlara teşekkür etti. Evli ve iki çocuk babası olan Demirci, “Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Şehit olan arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, gazi olan arkadaşlarıma da sağlıklı ve Mutlu Uzun bir yaşam diliyorum. Bu toplantı biz gazilere verilen önemi gösterir. Şehitlik nur, gazilik onurdur. Bu onuru ömür boyu taşıyacağım” dedi.

Bozyazı Kaymakamı Erkayıran ise şehit ve gaziliğin önemine değinerek, bugün ülkede rahatlıkla yaşanabiliyorsa bunun şehitler ve gaziler sayasinde olduğunu söyledi. Erkayıran, “Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Doğu ile batının geçiş bölgesinde bulunuyoruz ve kültürlerin, ırkların, savaşların olduğu bir bölgedeyiz. Bunun avantajı var, dezavantajı var. Memleket çok badire atlattı. Dünya savaşları yaşadığımızda bizler bir şekilde içinde olduk. Şu anda dünyanın güç merkezi batıdan doğuya kayıyor, Çin’e kayıyor ve bu geçiş bölgesinde ülkemiz yine gündemde” diye konuştu.

Türkiye’nin, enerji savaşlarının tam ortasında olduğuna ve bu geçişin sancılarını Türkiye’nin ilerde de yaşayacağına dikkat çeken Erkayıran, “İşte bu zor coğrafyada bugüne kadar gelen bu yaşadığımız rahatlığı yaşayabiliyorsak biz bunları şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Şair ‘Neler yapmadık bu vatan için, kimimiz şehit düştük, kimimiz edebiyatını yaptık’ diyor. İşte bizler belki rahat ederken veya edebiyatını yaparken Halit gibi gazilerimiz ve şehit olan kardeşlerimiz bizzat canlarını ortaya koymuşlar. Dolayısıyla onlara bir vefa borcumuz var. Bunu elimizden geldiğince en üst seviyede ödememiz gerekir. Bu töreni isteseydik Kaymakamlıkta üç beş kişiyle de yapabilirdik. Ama istedim ki, ilçemizin protokolü de olsun. Bu ruhu, bu anlamı hepimiz duyalım. Allah göstermesin yine bu memleketin başı belaya girdiğinde yine koşturacak olan Halit gibi kardeşlerimiz, bizlerin çocukları olacak. Bu ruhu şimdiden bizler ve bizden sonraki kuşaklara verelim ki, yine bu memleketin dara düştüğünde bu kuşaklar, bu insanlar eline tekrar silah alıp çarpışabilsin. Bu nedenle üzerimize düşen görevi sonuna kadar yapmamız gerektiğine inanıyorum. Gazimize yaşamı boyunca mutluluklar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen ‘Gazilik Rozeti’ Kaymakam Erkayıran tarafından gazi Halit Demirci’nin göğsüne takıldı. Tekeli Belediye Başkanı Mehmet Taş’ın yaptığı dua sonrası konuklara yemek ikramında bulunuldu.dokuman-m42mcryidv6asleuhljd

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com