logo

Anamur Reklam

Büyük Önder Atatürk Anamur’da anıldı

gündem033

 

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79′uncu yıl dönümünde Anamur’da Cumhuriyet meydanında düzenlenen tören ve anma programı ile anıldı.

Törende Atatürk anıtına Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.
Cumhuriyet  alanındaki törene  Kaymakam  Mehmet Kurdoğlu,  Garnizon Komutanı  Albay  Şaban  Delioğlu, Belediye  Başkanı Mehmet Türe, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, kurum amirleri,  STK  ve Siyasi Parti Temsilcileri, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler  ve vatandaşlar  katıldı.

Saat 09.05′i gösterdiğinde, çalan sirenlerle birlikte saygı duruşunda bulunuldu. Sirenlerin çalması ile Protokol ve vatandaşlar iki dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Anamur Kültür Merkezi’nde Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi tarafından hazırlanan anma programı gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Hacı Yakup Arslan, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal, dağılmış yada dağıtılmış bir imparatorluğun tarihinden aldığı inançla ve milletinden aldığı güçle büyük bir liderlik sergileyerek bu günkü cumhuriyeti kurmuştur. O, milletin tüm renklerini, tüm farklılıklarını bir araya getirerek, herkesin kendini güvende hissettiği ve eşit haklara sahip olduğu Cumhuriyet rejimini yönetim olarak benimsemiştir. Ülkemiz topraklarının dört bir yandan işgale uğradığı, umutların tükendiği bir zamanda cepheden cepheye koşarak Trablusgarp’ta, Suriye’de, Filistin’de, Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Çanakkale’de, Karadeniz’de, velhasıl ülkenin her tarafında, Türk Milleti’nin cesaretine güvenerek giriştiği kurtuluş mücadelesinden zaferle çıkmıştır. Bununla yetinmeyip asıl savaşın şimdi başladığını söyleyerek milletini ve Cumhuriyetini çağdaş ve uygar toplumların seviyesine çıkarmak için her türlü çabayı göstermiştir. Millet iradesine dayalı parlamenter yönetim, seçme seçilme hakkı, toplumsal alanda yapılan yenilikler, hukuk alanında yapılan yenilikler, ekonomik alanda yapılan yenilikler, eğitim ve çağdaşlık yolunda yapılan inkılaplarla Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş milletler ve devletler seviyesine taşıyacak her türlü yeniliği yapmıştır. Artık O’nun ‘En büyük eserim Cumhuriyet’tir’ diyerek bıraktığı bu mirası daha ileri taşımak hepimizin hedefidir. Türk milletini bu yoldan kimse vazgeçiremeyecektir.

Bu duygu düşüncelerle vefatının 79. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi minnetle yad ederken, onlardan aldığımız kutsal emaneti yücelterek, kararlılıkla yolumuza yürüyeceğimizi belirtiyoruz.”

Programda, öğretmenlerden Hacer Durgut, öğrencisi Tamer Deniz Arı ile birlikte Mustafa Kemal adlı şiiri okudu, ardından Atatürk’ü anlatan video gösterildi.

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Alparslan Apaydın yönetiminde Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarını anlatan skeçler sunuldu. Devamında öğrencilerden Rabia Tatar, Bir Tutkudur Mustafa Kemal adlı şiiri okudu. Program, öğretmenler ve öğrencilerin sahnelediği Atatürk Oratoryosu ile sona erdi.

Tören ve programa Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Garnizon Komutanı Hv. Albay Şaban Delioğlu, Cumhuriyet Savcısı Selçuk Acar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurumu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.gündem017 gündem018 gündem019 gündem020 gündem021 gündem022 gündem023 gündem024 gündem025 gündem026 gündem027 gündem028 gündem029 gündem030 gündem031 gündem032 gündem034 gündem035 gündem036 gündem037 gündem038 gündem039 gündem040

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com