logo

Anamur Reklam

Büyükşehir’de Anamur’un otobüs talebi görüşüldü

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz ve kalp sağlığı taraması hizmeti, Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li Meclis üyelerinin engeline takıldı. AK Parti ve MHP’li üyeler, Başkan Seçer’e, ücretsiz sağlık taraması için Mersin Tabip Odası ile protokol yapma yetkisini vermedi. Başkan Seçer, ücretsiz sağlık taramasını mutlaka yapacaklarını belirterek, Meclis üyelerine “Siz reddetseniz de sağlık taraması yapacağız. Bir başka belediyemizle yaparız. O aracı, ekipmanı orada atıl bırakmayız. Bir sürü kaynak ayrılmış, bir sürü para verilmiş. Siz ret verdiniz diye kaderci davranacak, oturacak değiliz” diye seslendi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde Meclis üyelerinin soruları da yanıtladı. Anamur, Aydıncık, Taşucu ve Silifke yöresiyle ilgili belediye otobüsü taleplerini değerlendiren Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Gözlüce-Anamur hattımız var. Yalnız talep Aydıncık’a kadar gelsin yönünde. Ona da bakıyoruz. Yine yeni dönemde uygulamaya koyduğumuz Taşucu-Aydıncık arası seferler düzenledik. Bu Silifke’ye kadar olabilir. 3 Ocak’ta yeni 73 otobüsün alımı ile ilgili ihale yapacağız. Daha sonra 27 otobüsün alımını 2020 bütçesinden yapacağız. Sizlerin de desteğiyle bütçe aktarımı yaptık. Bu 100 yeni otobüs, maksimum 6 ay içerisinde hizmete girecek. Parti parti girecek. Üretimden çıkanlar gelecek ve hizmete girecek. Eksik otobüslerimizi güzergâha göre tamamlama imkânımız olacak. Biz bu güzergahları belirlerken oradaki belirli kriterleri de göz önüne alıyoruz. Belediyeler toplu taşımayı sadece bir kamu hizmeti düşüncesiyle yapmıyor. Özel sektör de var. Minibüs, dolmuş, halk otobüsü. Onlara da daha önce güzergahlar verilmiş. Onların da işine engel olacak düzenlemeler yapmak doğru olmaz. Bunları da düşünerek bunu yapıyoruz ama tekrar o güzergahı gözden geçiririz. Birçok yurttaş da otobüs koymamızı istiyor. Dengeyi kurmamız lazım. Minibüsçüler de başımızın tacı. Onlar da çocuğuna ekmek götürecek ama vatandaş da ‘Bu bir kamu hizmetidir, benim hakkımdır, sosyal devlet bunu sağlamak zorundadır’ diyor. Toplu taşıma, belediyeler için ticari bir faaliyet alanı değildir ama dengeleri de kurmak zorundayız. Sizler bana ne kadar destek olursanız, biz de o kadar hizmet yaparız.”
Seçer: “Neden reddettiğinizi kamuoyuna açıklayın”
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz sağlığı taraması yapması için Mersin Tabip Odası’yla, ücretsiz kalp sağlığı taraması yapması amacıyla da Mersin Rotary Kulübü’yle protokol imzalaması, AK Parti ve MHP gruplarının engeline takıldı. Bu konuda imza yetkisinin Başkan Vahap Seçer’e verilmesi teklifi, AK Parti ve MHP gruplarınca reddedildi.
Söz konusu teklifle ilgili olarak Meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanırken, Başkan Seçer, protokol yetkisi verilmesine itiraz eden Meclis üyelerine, “Neden reddettiğinizi kamuoyuna açıklamanızı istiyoruz. İlla ki kabul edin demiyorum ama akıl süzgecinden bir daha geçirin. Siyasi saiklerle yaklaşmayın bu meseleye” diye seslendi.
“Bunun neresi kötü?”
Başkan Seçer, göz taraması için protokol yapmak istediklerini ifade ederek, “Kırsal mahallelerde, sağlık birimlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza, yerinde göz taraması yapacağız. Bunun neresi kötü? Sizin yaşlı anneniz, büyükanneniz, dedeniz, nineniz var, çocuklar var. Şehre gelemiyorlar. Gittik kontrolünü yaptık. Tarama yaptığımız birinin gözüne perde inmiş, haberi yok. ‘En kısa sürede sağlık kuruluşuna git’ diye yönlendiriyoruz. Bu komisyona beraber girdik. Beraber izah etmeye çalıştık, Sağlık İl Müdürlüğümüzle görüştük, iş birliğine çağırdık. Bunun neresi kötü? İnatla neden reddediyorsunuz anlamış değilim” dedi.
“Sadece Sağlık Bakanlığı bunun altından kalkamıyor”
Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu protokolü Mersin Tabip Odası ya da başka bir dernekle, sivil toplum örgütüyle yapmasının ne gibi sıkıntısı olduğunu Meclis üyelerine soran Başkan Seçer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Ortada bir bütçe var. İnsanlar katkı vermek istiyor. Bu bir anlamda hayır işi. Sağlık hizmetlerine erişimimiz kolay değil. Hükümet de bu konuda sıkıntılar yaşıyor. Bütçenin en çok açık veren gideri de sağlık hizmetleri. Gelin İl Sağlık Müdürlüğü ile de yapalım, Mersin Tabip Odası ile de yapalım. Hizmet alanımızı, aktörlerimizi genişletelim. Sadece Sağlık Bakanlığı bunun altından kalkamıyor. Biz de katkı verelim, Tabip Odası da versin. Amaç kamuoyuna hizmet etmek. Sağlık Bakanlığı yetebiliyor mu? Yetmiyor. Sıkıntılar var. Bunu hükümeti eleştirmeye yönelik bir değerlendirme olarak düşünmeyin. Reel şartları tartışıyorum ben. Kafamızı kuma gömemeyiz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com