logo

Anamur Reklam

Büyükşehir’den açıklama: “Etler güvenle tüketilebilir”

10 Eylül 20181-002Mersin Büyükşehir Belediyesi, kesimhanelerde kesim öncesi ve sonrası tüm kontrollerin titizlikle yapıldığını belirtererek, tüketicilerin et alırken damgalı olmasına dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.
Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Mersin genelinde alınan et numunelerinde şarbona rastlanmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
“Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden şarbon hastalığı ile ilgili olarak Mersin’de sosyal medya kullanıcıları tarafından hastalık çıkışı ile spekülatif açıklamalar yapılmış olsa da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan basın açıklamasında herhangi bir hastalığa ya da etlerden alınan numunelerde şarbon etkenine rastlanmadığı belirtilmiştir.
Mersin il sınırları içerisinde Çamlıyayla, Tarsus, Yakaköy, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar ve Anamur ilçelerimizde bulunan ve bakanlıktan alınan işletme onay belgesi ile faaliyet sürdüren kesimhanelerimizde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince görevlendirilen Resmi Veteriner hekimler tarafından hayvanların kesim öncesi ve sonrası muayeneleri yapılmaktadır. HACCP kuralları çerçevesinde kesimi yapılan hayvanlara ait etler usulüne uygun olarak damgalanıp hayvan kesim raporu düzenlendikten sonra frigofirikli araçlarımızla et satış yerlerine nakledilmektedir.
Şarbon başta olmak üzere Bruselloz ve Tüberküloz gibi hayvanlardan insana et yoluyla bulaşma riski bulunan hastalıklara karşı tüm önlemler alınmış olup; vatandaşlar kesimhanelerimizde kesimi yapılan etleri rahatlıkla tüketebilirler.
Gerek Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri gerekse Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kaçak etlerle ilgili denetimler yapılsa da; vatandaşların alacağı etin damgalı olmasına ve hayvan kesim raporu bulunmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Kamuoyuna duyurulur.” 10 Eylül 20181-001 10 Eylül 20181-003 10 Eylül 20181-004

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com