logo

Anamur Reklam

Çevreciler suç duyurusuna hazırlanıyor

Anamur Belediyesi’nin Karaağaç sahilinde başlattığı piknik ve mesire alanı çalışması Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce durdurulurken, sahilin eski haline getirilmesi için Belediyeye verilen süre de doldu.
Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazısına göre, Caretta caretta deniz kaplumbağası ile yumuşak kabuklu Nil kaplumbağalarının yuvaladığı kumsalın üzerinin toprakla kapatılmasına ilişkin sosyal medya ve yazılı basında yer alan haberler üzerine, Anamur İlçesi, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Sarısu Kanalı/ Karaağaç mevkiindeki sahilde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Anamur Milli Emlak Şefliği ve Mersin Valiliği Şehircilik ve Çevre İl Müdürlüğü yetkililerince incelemelerde bulunulduğu ve tutanaklar düzenlendiği kaydedildi.
İlgili yazıda, deniz kaplumbağalarının üreme alanlarıyla ilgili iş ve işlemlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Mersin Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün görev, yetki ve sorumluluk kapsamında yürütülmesi nedeniyle sahadaki incelemeler sonrasında düzenlenen tutanakların, gereğinin yapılması için Milli Parklar Şube Müdürlüğüne gönderildiğini ifade edildi.
Doğa Kuruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğü’nün bahse konu alanda yapılan dolgu çalışmasının, biyolojik çeşitliliğe zarar verdiğinin ve deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsalında tahribata neden olduğunun tespit edildiği belirtilen yazıda, Anamur Belediye Başkanlığına idari yaptırım uygulandığı, Anamur Belediye Başkanlığı tarafından, deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarının ivedilikle rehabilite edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca, kumsaldaki toprak dolgunun, Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği elemanlarının gözetiminde ve mevcut yuvalara zarar vermeyecek şekilde tamamen kaldırılması, bölgeye sonradan getirilen ağaç ve bitkilerin zarar görmeyecek şekilde bölgeden uzaklaştırılıp, kumsalın eski haline dönüştürülmesi, yalnızca gündüz saatlerinde ve kum olan bölgeye araç girişi olmayacak şekilde 16.07.2019 tarihine kadar sahanın rehabilite edilmesi gerektiği de kaydedildi.
SULAMA DEVAM EDİYOR, ÇEVRECİLER SUÇ DUYURUSUNA HAZIRLANIYOR
Yazıda geçen idari yaptırımın karşılığının Anamur Belediye Başkanlığı’na 180 bin lira idari para cezası verilmesi olduğu belirtilirken, çevreciler sahadan belediyeye el çektirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.
Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Milli Parklar Doğa Koruma Müdürlüğü tarafından, yasal koruma altındaki kumsalın eski hale getirilmesi için verilen süre, 16.07.2019 tarihinde dolmasına rağmen, Anamur Belediyesince sahanın eski hale getirilmediği ve kumsalın üstüne dökülen toprağa ekilen ağaçların ve çimlerin, yuvaların üzerine su gidecek şekilde hala sulandığı anlaşılmıştır. Bu durum, Belediyenin piknik alanı yapmaktan vazgeçmediğinin göstergesidir. Bu nedenle Anamur Belediyesi aleyhinde dava açacağız. Belediye’ye vaktinde müdahale etmeyerek tahribatın büyümesine neden olan ve hala sahadan Belediye’yi el çektirmeyen yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunacağız.”
Konuyla ilgili Anamur Belediyesinden bir açıklama yapılmadı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com