logo

Anamur Reklam

Çevrecilerden yetkililere çağrı

Anamur Belediyesi’nin Cerenler mevkisindeki kumsalda yürüttüğü piknik alanı çalışmasının yasalara ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu gerekçesiyle durdurulmasını isteyen çevreciler, “Anamur Belediyesi’nin devlet geleneğine ve yasaların amacına uygun olarak durdurulmasını talep ediyoruz. Devletimizin uluslararası platformlarda küçük düşürülmesini istemiyoruz” açıklamasında bulundu. Diğer taraftan change.org’ta ‘Anamur’da Caretta carettaların üreme alanları tehlike altında’ başlığıyla başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 13 bin kişi imza vererek destek oldu.
Anamur Belediyesi’nin Cerenler mevkisinde devam ettiği çalışmayla ilgili olarak çevrecilerin tepkisi devam ediyor. Bölgede yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde çalışma yapıldığını belirten çevreciler, her gün sulama yapılması nedeniyle yuvalardaki yumurtalardan yavru çıkma ihtimalinin azaldığını kaydediyor.
change.org’ta başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 13 bin kişi destek verdi ve çalışmanın durdurulmasını istedi. Anamur Çevre Platformu ise süreci yakından takip ederek gelişmeleri sosyal medyanan halk duyuruyor. Platformdan yapılan son açıklamada, şunlar kaydedildi:

BÖYLE DURDURMA OLMAZ, ULUSLARARASI BOYUTA TAŞIMAYI İSTEMİYORUZ
“Anamur Belediyesi hala durmuyor ve burayı piknik alanı haline dönüştürmek üzere, sahile döktüğü toprağın üstüne ektiği çimlerle ağaçları yaşatmaya çalışıyor. Bu nedenle kumsal düzenli biçimde her gün sulanıyor. Denizden gelen dalga ile toprağın üstündeki fıskiyelerden gelen su arasında kalan çok az bir kumsala deniz kaplumbağaları çıkıp, yeni yuva da yapmayacaktır artık. Mevcut yuvaların üstü her gün ıslatıldığı için bu yuvalardan yavru çıkma ihtimali de gün geçtikçe azalmaktadır. Anamur Belediyesi’ni iki kez durduran iki ayrı bakanlık yetkililerine sesleniyoruz: Böyle durdurma olmaz.
Olması gereken durdurma, toprak dökülen alanın şerit içine alınarak sahanın mühürlenmesidir. Ayrıca fıskiyeler ve sulama sistemi derhal bertaraf edilmeli; buraya dikilen ağaçlar ise acilen sökülmeli ve eski yerlerine taşınarak kurtarılmalıdır. Daha sonra ise, kuvvetle muhtemel kışın denizin alacağı toprak da kurtarılarak, kumul alandan alınan kumlar geri getirilmeli ve eski yerine dökülerek tekrar kumul haline gelmesi sağlanmalıdır. Kısacası saha bir an önce rehabilite edilmelidir. Ki, kışın kumsalı da kaybetmeyelim. Bu konuda tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Aksine durumda, Anamur Belediyesi’nin durdurulmak istenmediği kanısına ulaşıp, Milli Parklar Doğa Koruma Mersin İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında yasal işlem başlatılmasını talep etmeyi ve aynı zamanda uluslararası suça da konu bu eylemleri uluslararası boyuta taşımayı asla istemiyoruz. Biz çevreciler, bu işi öncelikle kendi içimizde çözme tavrındayız. Bu nedenle, Anamur Belediyesi’nin devlet geleneğine ve yasaların amacına uygun olarak durdurulmasını talep ediyoruz. Devletimizin uluslararası platformlarda küçük düşürülmesini istemiyoruz. Yetkililerce gereğinin yapılacağına inanıyoruz.

GENELGEYE AYKIRI TÜM İŞLETMELERLE İLGİLİ GEREKEN YAPILMALI
Mersin Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü Anamur Şefliği’ni de göreve davet ediyoruz. Ancak sadece Anamur Belediyesi’nin Karaağaç sahilindeki yasalara aykırı olarak yaptığı piknik ve mesire alanı çalışması ile ilgili olarak değil, yasalara ve 2009/10 sayılı genelgeye aykırı olarak faaliyet gösteren tüm işletmelerle ilgili olarak gereken işlemlerin yapılmasını istiyoruz.
Bilindiği gibi, deniz kaplumbağalarının yuvalama ve kum zambaklarının yaşama alanı olan 13 km’lik kumsalımız, bir çok işletme ve kişi tarafından yanlış ve yasalara aykırı biçimde kullanılmaktadır. Mevcut durumda 13 km’lik kumsal, eğitimli olan resmi bir görevli ile çevre gönüllüsü bir kişinin gösterdiği olağanüstü çabayla ve bu iki kişinin işletmecilerle karşı karşıya gelmeyi göze alarak sürdürdüğü cesur mücadele ile korunmaya çalışılmaktadır. Bazı işletmeler tarafından yasalara aykırı biçimde verilmiş izinler alınarak gecenin bir yarılarına kadar kumsalda düğün dahi yapılmakta, deniz kaplumbağalarının üreme ve yaşam hakkı yok sayılmaktadır. Bilinmelidir ki, denizlerin nefes almasını sağlayan kaplumbağaların nesli tükenirse, başka deniz canlılarının da nesli tehlike altına girecek ya da bazı canlı türleri aşırı biçimde çoğalacaktır. Bu durum, insan türünün geleceğini de tehlike altında bırakmaya kadar gidecek bir sürecin başlangıcı olabilecektir. Nesli hızla tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafından da korunmasının nedeni, insan türünün neslinin tehlikeye düşmemesidir.
Buradan tüm işletmecilere sesleniyoruz:
Neslimizin geleceğini tehlikeye düşürmemek adına, yetkililerce işlem yapılmasına ve ceza yazılmasına mahal vermeden, sahilin işgalinden vaz geçin ve kendi kendinizi sınırlayın lütfen. Gündüz vakti kumsala ve yuvalara zarar vermeden kullanıma biz çevreciler karşı değiliz. Kimsenin ekmeğinde de değiliz. Ancak geceleyin kumsalı asıl sahipleri olan ve biz insanlar daha Dünya’da yaşamaya başlamazdan çok önceleri, yaklaşık 100 milyon yıldır yumurtadan çıktığı sahile gelip yuva yapan deniz kaplumbağalarına bırakın. Kumsalı sulayıp sertleştirmeyin, geceleyin ışıklandırmayın, ateş yakmayın, çöp bırakmayın, denizin ve kumsalın içine masalar, şezlonglar atmayın, çardaklar kurmayın, gürültü yapmayın, düğün hiç yapmayın. Kendi yaşam hakkınıza saygı adına diğer canlıların da yaşam hakkına saygı duymak zor olmasa gerek. Bu saygıyı gösterirseniz daha çok para kazanırsınız üstelik.”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com