logo

Anamur Reklam

CHP’den Nükleer Santral deklarasyonu

2 Nisan 2018045CHP’nin Mersin’de düzenlediği İl Danışma Kurulu toplantısının ardından Danışma Kurulu üyelerinin imzasıyla Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bir deklarasyon yayınlandı.

Deklarasyonda şunlar kaydedildi:

“Siyasi iktidar Mersin Akkuyu’da bir Nükleer Santral inşa etmek istiyor.

Nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir.  Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir.  Doğa olaylarının (Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı Dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşıdığı bilinmektedir.

Anayasamızın 56. maddesine göre çevreyi geliştirmek, sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çevre kirlenmesini önlemek de; devletin ve yurttaşların önemli hakkı ve  ödevidir. Ancak son yıllarda doğamızın rant hırsına kurban edilmesi güzel Mersinimizi ve  ülkemizi giderek yok etmekte, tarımı ve sağlığımızı tehdit etmekte, gelecek kuşaklar ; topraksız, susuz, yeşilsiz bir dünyaya mahkum edilmeye çalışılmaktadır.

Yapılmak istenen Nükleer Santral ne yerli, ne de millidir. Bu gün için yaklaşık 4 dolar-cente satılan 1 kw-saat  elektrik Akkuyu Nükleer Santrali tarafından bize 12.35  dolar-cent den  satılarak, dünyanın en pahalı üretilen elektriğinin bedeli de halkımızın cebinden çıkacaktır.

Mersinliler olarak, kaygılarımız dikkate alınmadan, yok sayılarak, geleceğimizle ilgili planlara, Mersin’de yaşamayan çok küçük bir mutlu azınlık karar vermektedir. Bu durum, 1992 yılında devlet olarak altına imza attığımız uluslararası Rio sözleşmesinin bağlayıcı  hükümlerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine ve anayasamıza aykırıdır.

Çünkü, Mersin Büyükşehir ve Mezitli Belediyelerinin resmi kurulları olan Kent Konseyleri başta olmak üzere, diğer ilçe kent konseylerinin katkılarıyla, 2016 yılı Mayıs ayında Mersin genelindeki  13 ilçede yapılan çok kapsamlı resmi anket sonuçlarına göre;  MERSİN HALKININ YÜZDE 86’SI NÜKLEER SANTRAL İÇİN MERSİN AKKUYU’DA NÜKLEER SANTRAL İSTEMEMEKTEDİR. Çünkü biliniyorki, bu Nükleer Santralin Akkuyu’ya yapılması halinde Mersin, tüm  Dünya’da her türlü tehdide açık BİR NÜKLEER KENT OLARAK TESCİLLENECEKTİR!

Tüm canlıları korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir Dünya bırakmak için , hukuk arkadan dolanılarak , doğal alanların  kirli  enerji yatırımları nedeniyle tahrip edilmesine son verilmelidir.

Önce iktidara, sonra tüm Türkiye kamuoyuna sesleniyoruz : Akkuyu bir Çernobil olmasın , Akkuyu bir Fukushima olmasın , Akkuyu cenneten bir parça olarak çocuklarımıza kalmaya devam etsin!

Mersin Halkının Nükleer Santrale  karşı oluşturduğu ortak aklın savunucu olan Mersin CHP nin  İl Danışma Kurulu Üyeleri halkın sonuna kadar yanında olduğunu, Türkiye’ye ve  tüm Dünya’ya  ilan ederken, Nükleer Santrali Mersinlilere dayatanların tarih önünde gelecek kuşaklara karşı sorumlu olacaklarını hatırlatarak, tarihe not düşüyoruz.”

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com