logo

Anamur Reklam

ÇİLEĞE BİRLİK KURULMA KARARI ÇIKTI

anamurgündme005Anamur’da çilek fiyatı ile ilgili yapılan toplantıdan Çilek Üreticileri Birliği kurulması kararı çıktı.

Anamur Belediyesinde yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Orhun Yıldız, Hal Müdürü Kılıçarslan Oğuz, Ziraat Odası Meclis Üyesi Nadir Dahın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Oğuzhan Turgut ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Güngör ile çilek üreticilerini temsilen Mehmet Sarı, Ali Ufuk Yılmaz, Ali Oktan, Ceyhun Yıldız ve Talat Yılmaz katıldı.

Basına kapalı toplantının ardından belediye önünde bekleyen çilek üreticilerine açıklama yapıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur’da üretilen çileğin hak ettiği değeri görmesi için herkese sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Bugünkü toplantıda ilçemizdeki çilek üretimini tüm yönleriyle ele alıp bazı adımlar atma kararı aldık. Çileğimizi marka haline getirmek ve fiyat sıkıntısı yaşamamak için hepimiz sorumluluk almalıyız” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul da toplantıya katılanların imzalarıyla oluşturulan tutanağı okudu. Tutanakta şunlar kaydedildi:

“Üreticilerin iyi ürününe iyi fiyat verilmesi, komisyoncular karşılarında muhatap olabilmesi için Çilek Üreticileri Birliği’nin kurulması, taban ve tavan fiyatın tahtaya yazılması, yeterli kalite yakalandığı takdirde komşu ilçelerden daha fazla fiyat yazılması ve çiftçilerin çilek toplama ve paketleme işleriyle ilgili üreticilerin uyarılmasına karar verildi.

Anamur çileğinin markalaştırılmasıyla ilgili tedbirlerin alınmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Daha sonra belediye bahçesinde üreticilerle kısa bir toplantı yapan üretici temsilcileri, paketleme konusuna dikkat çekerek, kendilerinden özellikle ürünü kalitesine göre ayırmalarının istendiğini, fiyatın yükselebilmesi için öncelikle bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ettiler.

Açıklamalardan memnun olmadığı gözlenen bazı üreticiler ise “Fiyat konusunda hiçbirşey söylenmiyor ama bizim çileği nasıl toplamamız gerektiği gündeme getiriliyor. Her zaman hatalı biz oluyoruz. Hiçbir şey düzelmez” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

anamurgündme016anamurgündme001 anamurgündme002 anamurgündme003 anamurgündme005 anamurgündme006 anamurgündme007 anamurgündme008

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com