logo

Anamur Reklam

Çocuk Hakları Derneği’nden açıklama

4 Temmuz 2018013Mersin Çocuk Hakları Derneği, çocukların daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda yetişmesi için her türlü ihmal ve istismarın önlenmesi gerektiğini bildirdi.
Dernek yönetimi, düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti:
“Ülkemiz de son zamanlarda Çocuklara yönelik şiddet, ihmal ve istismar olayları çok artmıştır. Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 artmıştır. Çocukların istismar edilmeleri günümüzde toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Tecavüz ve işkence edildikten sonra öldürülen Eylül, kaçırıldığı iddia edilen ve açlıktan yaşamını yitiren Leyla, halen bulunamayan Ufuk, Yusuf, Salih ve her gün yenisi eklenen çocuk hakları ihlalleri örnekleri ile Çocuklarımızın gelecekleri karartılmaktadır.
Ülkemizin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesinin ve Çocukları koruyan kanunların tam anlamıyla uygulanmaması, Çocuklarımızın eğitim gördüğü tüm eğitim kurumlarında eşit, bilimsel, laik eğitim politikalarının eksiklikleri, koruyucu ve önleyici çalışmaların yetersiz uygulamaları, toplumun tek tipleştirilmesi sonucunda bugün çocuklara yönelik hak ihlalleri, cinsel istismar ve şiddet vakalarını engellenememektedir.
Çocukları koruyucu, önleyici çalışmalarla her türlü istismardan korumak, çocukların yaşadığı sorunlara kalıcı çözüm bulmak devletin birincil görevidir. Devletin yetkili kurumları, çocuk ihmalini ve istismarını, ulusal eylem planları hazırlayarak ve Çocuk odaklı, eşit, bilimsel, laik politikaların yaşamın her alanında uygulanmasını sağlayarak engelleyebilir.
Ülkemizin temel hedefi Çocuklarımızın daha güvenli ve daha sağlıklı ortamlarda yetişmesini sağlamaktır.
Bizler Çocuklara uygulanan Her türlü ihmal ve istismarın önlenmesini, Çocuk haklarının çağdaş ülkeler düzeyine getirilmesini talep ediyoruz. Çocuklarımızın başta yaşam ve eğitim hakları olmak üzere tüm haklarını savunmaya devam edeceğiz. Çocuklarımızı korumak için herkesi mücadele etmeye davet ediyoruz.
UNUTMAYALIM Kİ ÇOCUKLARI KORUMAK GELECEĞİ KORUMAKTIR.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com