logo

Anamur Reklam

“Devlet Millet Kenetlendi”

HAİN GİRİŞİMİN BİRİNCİ YILINDA

“Devlet Millet Kenetlendi”

15 Temmuz darbe girişimin birinci yıldönümünde Tüm Türkiye’de olduğu gibi Anamur’dada, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında Anamur top yekün ayağa kalktı. 15 Temmuz şehitleri anıldı.

Anamur otogarında toplanan binlerce kalabalık Cumhuriyet meydanına kadar yürüdü. Burada İkinci bölümü başlayan programa, Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Belediye Başkanı Mehmet Türe ve yardımcıları, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Emniyet Müdürü M. Ercan Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serdar Cangökçe, İlçe Müftüsü Zeynal Abidin Çınar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk yaptı. Cantürk Konuşmasına, 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlere rahmet dileyip, gazilere de şükranlarını sunarak sözlerine şöyle devam etti: Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz akşamı kanlı darbe girişiminde bulunanların askerin, polisin ve sivillerin üzerine ateş açarak kanlı hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirterek, ”Ancak, hesap edemedikleri bir şey vardı. Kahraman askerler ve polisler ile meydanlara çıkan vatandaşlar, demokrasimizi, vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi savunarak onlara geçit vermediler” dedi. Cantürk, su uyur düşman uyumaz atasözünü hatırlatarak ‘’O zaman biz de uyumayacağız ve demokrasi nöbetimizi sabaha kadar sürdüreceğiz’’ dedi.

Kaymakam Cantürk’ün konuşmasının ardından programı sunan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İlyas Mercan, Ömer Halis Demir ile birlikte 249 Demokrasi Şehidin tamamının adını meydandaki katılımcılara okudu. Bu sırada saygı duruşuna geçen Protokol ve vatandaşlar her şehidin adına ‘Burada´ diye karşılık verdi. Duygulu anlar yaşandı. Daha sonra sine vizyon gösterimi ile devam eden programda Şehitler için Kur’an okundu. Anamur Müftüsü Abidin Çınar tarafından’da dua okunmasının ardından, keşkek, çay su ikramı yapıldı.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de yaptığı açıklamada, ‘’Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Anma töreni mülki idari amirlerin başkanlığında tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızla beraber siyaset üstü bir sahiplenme ile şehitlerimize ve milli idareye sahip çıkıldı. Anamur Belediyesi olarak biz de buradayız. Asil Türk milletine yakışır bir anma programını gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu hain darbe girişimi bir daha olmaz çocuklarımız ve torunlarımız bir daha bu hain darbe girişimi ile karşılaşmaz bundan ders alırız. Türk milleti ilelebet payidar kalacak. Yaşasın Türk milleti, Ne Mutlu Türküm Diyene’’ şeklinde konuştu.

Anamur Belediyesince, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında yürüyüşe katılan vatandaşlara 1000 adet Türk Bayrağı dağıtırken, Yeni Cumhuriyet Meydanı süslenmesi, masa sandalye desteği, sahne kurulması ve ses sistemi, sine vizyon kurulması organizasyon düzenlenmesi için personel de seferber edildi.

İlçede düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Türkiye’de olduğu gibi Anamur’dada, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 4 günlük programında “Devlet Millet Kenetlendi” aynı tutum ve davranışı dört gün boyunca sergileyen Anamur Halkı Şehitlerimiz için üzerine düşen görevi en güzel şekilde gösterdi.gündem038 gündem040 gündem042 gündem043 gündem044 gündem045 gündem046 gündem047 gündem048

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com