logo

Anamur Reklam

DOKTOR FERHAT TOP’DAN ŞAŞIRTAN REÇETE?

anamurgündme001anamurgündme003Anamur Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi Polikliniğini 1’de görev yapan DR. Ferhat Top kendisine muayene olmak için gelen randevulu hastası Hatem Garip’e yaptığı muayenesinde şeker, tansiyon ve daha birçok rahatsızlıkları bulunan bu hastaya dikkatsizliği sonucu verdiği reçete hastayı ve hasta yakınlarını şaşırttı.

Önceki gün Anamur Devlet Hastanesinde meydana gelen olayda Sağlık Bakanlığı 182 randevu hattından TC kimlik numarası ile Anamur Devlet Hastanesin Göz Polikliniği ve Fizik Tedavi Polikliniğinden randevusunu oluşturan okuma yazması olmayan Hatem Garip İlk muayenesi olan Göz polikliniğinde yapılan muayenesinin ardından ikinci muayenesi için DR Ferhat Top’ta olduğu muayenesinin ardından kendisine yapılan muayene sonrasında hastaneden ayrılarak ilaçlarını aldığı eczanesine bir yakını ile geldiğinde eczane yetkililerinin Hatem Garip’in TC’sini girerek doktorun verdiği reçetede kendi isminin ve TC’ sinin bulunmadığını yanlış bir isme yazıldığını görünce şaşkına döndü.

Bu durum karşısında bir çok hastalığı bulunan Garip’in Doktorun böyle bir yanlışlığını kabullenemeyerek, gazetemize şu açıklamaları yaptı, “Ben  Şeker, tansiyon,  kemik erimesi ve günlük saat başı insülin kullanmakta olan bir hastayım.  Ve zaman zaman Fizik Tedavisi görüyorum Doktor Ferhat Top’a da muayene olan biriyim. Benim okumam yazmam yok. Bana ne derse gidip eczanemden onu alıyorum. Ancak Biz hastalar olarak Bir doktorun böyle bir yanlışlığı yapmasını kabullenemiyorum.  Benim Nüfus cüzdanımda TC numaram adım açık ve net bir şekilde yazıyor. Ancak doktorun bu dikkatsizliğinden kaynaklanan durumda muayenemin sonunda bana verdiği reçetede TC:si   Huriye Uğuz’un tetkiki ve tedavisi olan bir reçeteyi bana vermesi beni derinden üzdü. Konu ile ilgili olarak Bir doktorun hakları nasıl var ise bizimde hasta olarak vatandaş olarak haklarımız bunlar değilmi diye Doktor Ferhat Top’a sormak istiyorum, Hasta, hastalığı konusunda bilgisiz ve kendi kendini iyileştirme becerisinden yoksun olduğundan doktora muhtaç durumdadır. Doktora ihtiyacı olduğundandır ki hasta doktorun ilgisini hak eder. Bu nedenle doktorun hastaya gelebilecek zararı önleme, olan zararı giderme, hastanın sağlığına yararı artırma ve tercihlerine saygı gösterme sorumluluğu vardır. Tüm sağlık çalışanları, hastaya zarar vermeme, yarar sağlama, hasta özerkliğine saygı, adalet, sır ve mahremiyet gibi ahlak ilkelerini göz önünde bulundurarak hareket etmelidir, diyerek benim yaşadığım bu sorunu başka hastalarda yaşamasın diyerek konun yetkililer tarafından dikkate alınmasını Doktorunda hastalara yaptığı muayenesinde verdiği ilaç ve reçetede çok dikkatli olması gerekmiyormu?  Sorusunu hem yetkililere hemde DR. Ferhat Top’a soruyorum diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com