logo

Anamur Reklam

Dr. Cem Adil’den Dünya Tütünsüz Günü açıklaması

30 Mayıs 20181073Anamur İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cem Adil, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün kontrolü çabalarını hızlandırmak ve tütünsüz bir dünya yaratmak için 1987 yılından bu yana 31 Mayıs’ın Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlandığını belirten Dr. Cem Adil, şunları kaydetti:

“Günümüzde tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı dünyada tek başına en önemli önlenebilir ölüm nedenidir. Ülkemizde de her yıl 100 bin insanımızı erken yaşlarda sigaraya kurban vermekteyiz, eğer önlem alınamazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayının 250 bine çıkacağı tahmin edilmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında bir tema işlenmektedir ve 2018 yılının teması ise “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisi” olarak belirlenmiştir.

Tütün kullanımı koroner kalp hastalığı, inme, periferik vasküler bozukluklar (damar tıkanıklığı, damar sertliği, varis vb.) hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Tütün ürünleri içerisinde yer alan sigara da ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sigara kullanımı erken yaşlara kadar düşmüştür. Sigara felç, akciğer kanseri, gırtlak kanseri, astım, ciltte sararma, kırışıklık, gebelik halinde sigara tüketimi erken doğuma ve buna bağlı olarak gelişim bozukluklarına, doğum sonrası sütün kesilmesi gibi olumsuz etkilere yol açmıştır.

Tütün ve tütün ürünlerinin bırakılması noktasında davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Polikliniği bulunmaktadır. İlçemiz Devlet Hastanesi bünyesinde de Sigara Bırakma Polikliniği kurulması ve hizmete geçmesi için gerekli çalışmalar başlamıştır.

Dr. Adil,  son olarak insan sağlığının en önemli düşmanı olan tütün ve tütün ürünleriyle mücadele etmenin ve Dumansız Hava Sahası oluşturmanın herkesin görevi olduğunu, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü vesilesiyle tüm Anamur halkının gününü kutladığını ve sağlıklı nesillerin geleceği için herkesin ‘Dumansız Bir Hava Sahasında’  yaşamasını temenni ettiğini dile getirdi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com