logo

Anamur Reklam

Elvan, Dünya Melek Yatırım Forumu’nun açılışına katıldı

19 subat 201811033Kalkınma Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Dünya Melek Yatırım Forumu’nun (WBAF) açılışına katıldı.

Elvan, forumda yaptığı konuşmada, küreselleşmenin yenilik, dijital dönüşüm ve girişimcilikte muazzam değişikliklere sebep olduğunu belirterek, değişen talep yapısı ile mevcut arz yapısı arasındaki açığın kapatılmasının önem kazandığını, bu bağlamda girişimciliğin daha karmaşık hale gelen bireysel ve toplumsal ihtiyaçların giderilmesi için anahtar görevi gördüğünü söyledi.

Dinamik, esnek ve eğilimleri belirleyen işletmelerin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde güçlü ve sürdürülebilir büyüme için kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Elvan, bu işletmelerin; genellikle küçük ölçekleri, teminat yetersizliği ve saydam olmayan mali yapıları nedeniyle finansa erişim hususunda çeşitli zorluklarla karşılaştığını anlattı.

Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek için önemli gayretler gösterdiklerini ifade eden Elvan, “Melek yatırımcılar için yasal düzenlemeleri 2013 yılında hayata geçirdik. Bu sistemle kamudan lisans alan yatırımcıların yaptıkları yatırımın yüzde 75’i vergiden düşürülmektedir. Yatırım yapılan girişimin son 5 yıl içinde kamudan destek alması durumunda ise bu oran yüzde 100’e yükselmektedir.” diye konuştu.

Geçen yıl için, güçlü iç ve dış talebin katkısıyla yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme oranı beklendiğini hatırlatan Elvan, “İmalat sanayi ve ihracata ilişkin göstergelerimiz oldukça güçlü seyrediyor. Ekonomideki güven seviyeleri artış eğiliminde, gelecek için beklentiler parlak. Zaman, yatırım zamanı. Daha fazla işbirliği yapmamız durumunda, tüm taraflar için ‘kazan-kazan” imkanı doğacak. Biz, yenilikçi girişimlerin ülkemize sağlayacağı katkıların farkındayız. Melek yatırımcıların; yenilikçi kuruluşlara büyüme fırsatları sağlama konusunda önemli roller oynadığını biliyoruz ve finansmanın ötesinde melek yatırımcılara teşvik sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.19 subat 201811005 19 subat 201811028 19 subat 201811036

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com