logo

Anamur Reklam
14 Şubat 2018

Esnaf ve çiftçinin sorunlarını Meclis’e taşıdı

14 subat 2018015CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, TBMM Başkanlığı’na verdiği iki ayrı soru önergesiyle esnaf kesiminin ve çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi. Maliye Bakanı’na yeni işyeri açan esnaf ve sanatkara sınırlı süreli vergi muafiyeti getirilip getirilmeyeceğini soran Kuyucuoğlu, Tarım Bakanı’na da çiftçilerin kredi borçlarıyla ilgili sorunlarını hatırlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, halkın büyük kısmının özellikle bankalara borçlu olması nedeniyle harcamalarını kıstığını, bunun da esnaf kesiminin işlerinin düşmesine neden olduğunu vurguladı.

Bakan Ağbal’a,  “Yeni işyeri açan esnaf ve sanatkârlarımıza sınırlı süreli vergi muafiyeti getirilmesi için bir çalışmanız var mıdır” sorusunu yönelten Kuyucuoğlu, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:

“Diğer meslek gruplarına uygulanan akaryakıt indiriminin şoför esnafına da uygulanması için bir çalışmanız var mıdır? Esnafların yanındaki çırak ve kalfaların SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması ve çalışma sürelerinin emekliliğe sayılması için bir çalışma yapıyor musunuz? Esnaf ve sanatkârlarımızın kullandığı elektrik ve suda indirim yapmayı düşünüyor musunuz? Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve esnaf ve sanatkârların işyerlerinden stopaj vergisi alınmaması için bir çalışmanız var mıdır?”

‘Ürününü satamayan çiftçilerin kredi borçları yapılandırılacak mı?’

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de narenciye üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti.

Ülkemizin yıllık ortalama 5 milyon ton civarında üretim ile dünya narenciye üretiminde ön sıralarda yer aldığını kaydeden Kuyucuoğlu, “Bu üretim miktarının ancak üçte bir kısmı ihraç edilebilmekte kalan kısmı iç piyasaya sunulmaktadır. Başta üreticilerimiz olmak üzere ürünlerin işlenmesi, ambalajlanması, nakliyesi ve ihracatı gibi unsurlar da dikkate alındığında narenciyenin ülkemiz ekonomisine katkısı bilinen bir gerçektir” dedi.

Kuyucuoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya şu soruları yöneltti:

“Narenciye tarımının doğru bir şekilde planlanması ve yönetilmesi için Narenciye Araştırma Enstitüsü kurmayı düşünüyor musunuz? Hasat edilen ürünlerin saklanabileceği soğuk hava depolarını yaygınlaştırmak için bir çalışmanız var mıdır? Tarımsal girdilerin desteklemelerle aşağıya çekilmesini sağlamak ve kırsal hibe desteklerinde üreticilerin KDV’den muaf tutulmaları için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Pazarlama tekniklerinin geliştirilmesi ve yeni pazarlama kanallarının oluşturulması için ne gibi çalışmalarınız vardır? Ürününü pazarlayamadığı için mağdur olan ve kredi geri ödemelerini yapamayan üreticilerin kredi borçlarına yönelik bir düzenleme yapacak mısınız?”

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com