logo

Anamur Reklam

Geçiş önceliği artık yayaların

Anamur İlçe Emniyet Müdürlüğü, 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla çalışmalar yapıyor.

Bu kapsamda özellikle okul önlerindeki yaya geçitlerini düzenleyen trafik ve toplum destekli polisler, sürücülere de broşür dağıtarak konunun önemine dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle deniliyor:

“2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.

Bu düzenlemeyle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş; kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde Mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik hayatın öncelik yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” Yılı ilan edilmiş ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması kararlaştırılmıştır.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com