logo

Anamur Reklam
07 Ağustos 2019

Grand Meltem Suıt Otel bayrama hazır

Anamur’un gözde turizm tesisi Grand Meltem Hotel, yaptıkları yeniliklerle kurban bayramına hazır. Duru Başak Abay ve Erhan Çınar tarafından işletilen turizm tesisi, bu bayramda da kaliteli hizmetini yeniliklerle sürdürecek.
Grand Meltem Suit Hotel işletmecilerinden Başak Abay, misafirlerin konforu ve memnuniyetini arttırmak amacıyla her bayram öncesi yaptıkları hazırlıklara yenilikler kattıklarını belirterek, “Kurban bayramında eğlenceye ayrılan zaman biraz daha az oluyor. Biz de misafirlerimizin bu sınırlı zamanında onlara en iyi hizmeti verebilmek ve en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak üzere hazırlandık” dedi.
PERSONEL SAYISI ARTTI, İSTİHDAMA KATKI SAĞLANDI
Tesiste yaptıkları yenilikler ve değişiklikler hakkında bilgi veren Abay, şunları söyledi:
“Yaz başında Esma Köse ve orkestrasıyla başladık. Geçen bir buçuk aylık sürede misafirlerimizin isteklerine göre gerekli değişikleri ve yenilikleri yaptık. Tesisimizde yukarıdan aşağıya her sezon olduğu gibi bu sezonda da yenilikler yaptık ve konforu arttırdık. Yastıklarımızdan çarşaflarımıza kadar değiştiriyoruz. Bu yıl kat hizmetlerimizde personel sayısını arttırdık. Yabancı konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayabilmek için yabancı personel aldık. Yaz ve kış aylarında her zaman geniş bir kadroya sahip olduk, bunu sürdürüyoruz. Her departmanın şefi, müdürü olacak şekilde istihdam sağladık. Sağladığımız istihdamla parmakla gösterilen turizm tesisleri arasında yerimizi aldık.”
BÜTÇEYE UYGUN KONAKLAMA SEÇENEKLERİ
Abay, bayram öncesi konaklama fiyatlarında indirim yaptıklarını ifade ederek, “Anamur’un daha çok tercih edilmesi için, yaşanan ekonomik sıkıntıları da göz önüne alarak misafirlerimizin bütçesine uygun seçenekler uluşturduk. Karımızı minimize ediyoruz, çünkü turizm hareketliliğinin sürmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.
MUTFAĞA KADIN ELİ DEĞDİ
Mutfakta da önemli yenilikler yaptıklarını anlatan Abay, şöyle devam etti:
“Mutfaktan çıkan ürünler turizm tesislerinin tercih edilmesinde en önemli etkenlerden birisidir. Bu bakımdan her zaman olduğu gibi öncelikle hijyen kurallarını en üst seviyede uyguluyoruz. Yine misafirlerimizin istekleri doğrultusunda menümüzü sürekli güncelleyip en kaliteli ürünleri onlara sunmaya gayret ediyoruz. Bu sezon mutfak ekibini kadınlardan oluşturduk ve gayet başarılı olduk. Yemeklerimizin lezzetinden ve sunumdan misafirlemiz memnun kaldılar. Zemindeki restaurantımızı misafirlerimizin hem yemeklerini yiyebileceği hem de hoşça vakit geçirebilecekleri daha nezih bir mekan haline getirdik.”
Abay, bayram rezervasyonlarının devam ettiğini de sözlerine ekleyerek, “Gösterilen ilgiden memnunuz. Anamur’da yaşayanların da bizi tercih etmesiyle hareketli bir bayram geçireceğimizi umuyorum. Herkese mutlu bayramlar diliyorum” şeklinde konuştu.
GRAND MELTEM SUİT HOTEL MÜDÜRÜ ÖZGE TAŞRALI ŞİMŞEK:
“24 SAAT AKTİF HİZMET VERİYORUZ”
Grand Meltem Suit Hotel Müdürü Özge Taşralı, Restaurant Şefi Hasan Acar, Mutfak Şefi Fatma Gündoğdu, bar görevlileri Onur Buz, Yaşar Arı, Ali Kaynak, gece sorumlusu Durhasan Çokkan ve tüm personel ile birlikte bayram hazırlıklarını tamamladıklarını söyeldi.
ISO 9001 sertifikası ve personelin gerekli tüm eğitim belgelerine sahip olduklarını ifade eden Taşralı, “Tesisimize konuk olan özellikle ailelerin konforlu bir şekilde konaklayabilmeleri için 24 saat hizmet veriyoruz. Misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap vermek üzere resepsiyondan servise kadar tüm departmanlarımız aktif şekilde hizmette” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com