logo

Anamur Reklam

Gümüş, Çiftçiler Günü’nü kutladı

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Şeref, açıklamada, şunları kaydetti:
“Bu gün dünya tarım emekçilerinin günüdür. Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanlığı olarak, ezilen, sömürülen, hak ettiği emeğin karşılığını alamayan, itilen, kakılan ve horlanmasına rağmen inadına ülkesi için, milleti için, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için üretimini bırakmayan çiftçilerimizin gününü kutluyorum.
Dünyanın en iyi arabasını üretebilirsin, en iyi mimarına sahip olabilirsin, en iyi uçağını üretebilirsin, kısacası en iyi teknoloji sende olabilir fakat tarımda üretimi sağlayamazsan boşuna. Çünkü tarımı olmayan bir millet özgür ve bağımsız değildir. Tarımda dışa bağımlı olan ülkeler sanayi ve teknolojide başarı sağlayamazlar. Teknoloji her gün değişebiliyor sanayi her gün değişebiliyor ama beslenmemiz insanlığın var olduğu günden bu yana hala aynı. O zaman tarıma önem vermek zorundayız. Tarımın bittiği gün insanlık yaşamının bittiği gündür. Devletimiz bu konuda bütün dikkatini tarıma çekmelidir.
Milli gelirimizin yüzde 14’ünü ihracatın yüzde 15’ini istihdamın yüzde 40’ını tarım sektörü sağlamaktadır. Yine sanayimizde kullanılan ham maddenin  büyük bir bölümünü tarım sağlamaktadır. 81 milyon ülke halkımızın, her yıl ülkemize gelen 40 milyon turistin, ülkemize sığınan 5 milyon mültecinin karnını yine bu üreticilerimiz doyurmaktadır.
Üreticilerimiz üzerinde oynanmak istenen oyuna dur denilmelidir. Bağkur primleri en az yüzde 50 indirilmeli, doğrudan gelir destekleri arttırılmalıdır. Tarım girdilerinin altından kalkamayan üreticilerin üzerinden KDV sıfırlanmalı, süspansiyonlu kredilerin önü açılmalı, örtü altı tarım yapan üreticiler risk kapsamına alınarak en az 5 yıl erken emekli olmalı, tarımın bel kemiği olan kadın üreticilerimize sosyal güvenlik hakları devlet tarafından karşılanmalı, üreticinin ürettiği ürünün üzerinden alınan vergi kaldırılmalıdır.
Sonuç olarak üretmeyen bir millet özgür ve bağımsız değildir. Üretmeyen bir millet yok olmak zorundadır. Her şeye rağmen inadına üretim diyor, tekrar 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün üreticilerimize hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com