logo

Anamur Reklam

Gümüş, “Milletvekili Doğandan Çiftçiler için erken emeklilik desteği istedi

gündem004AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan,  ziyaret için geldiği memleketi Anamur’da Anamur Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Anamur Ziraat odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş; Örtü altı üretim yapan çiftçilerin risk altında olduğunu ve erken emekli olmaları gerektiğini ifade ederek, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan’dan 5 yıl erken emeklilik desteği istedi.

Milletvekili Ayşe Doğan’ın oda ziyaretine gelişinde Başkan Ahmet Şeref Gümüş ve yönetim kurulu ve üyeleri tarafından karşılandı ve kurban kesilerek dua edildi.

Gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Doğan teşekkür etti.

Odada yapılan toplantıda konuşan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş“Anamurlu olduğunuz için sizi de ilimizin bir milletvekili olarak görüyoruz ve istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Oda olarak bizlere yaptığınız katkılar nedeniyle teşekkür ediyoruz sözleri ile başladığı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi.

“Anamur ekonomisinin muza bağlı olduğunu, Yerli muza gümrük vergisi oranı ile sağlanan korumanın devam etmesi çok önemli. Biz bunun devam ettirilmesini istiyoruz. Bu konuda şu anda bir sıkıntımız yok ve sizlere güveniyoruz. Örtü altı üretim yapan çiftçilerin risk altında olduğunun altını çizerek 5 yıl erken emekli olmaları gerektiğini vurgulayan Gümüş;

“Nasıl ki maden işçileri, röntgen teknisyeni erken emekli oluyorsa örtü altı işçileri de aynı risk kapsamına alınmalı ve en az 5 yıl erken emekli edilmeli. Seralarda çalışanlar gerçekten büyük zorluk yaşıyorlar. Birçok çiftçimizde astım ve benzeri rahatsızlıklar sıkça görülüyor. Bizim bu konuda bir çalışmamız var. Avrupa ülkelerinde bu uygulamanın örnekleri var. Araştırmalarımızı tamamladığımızda hazırladığımız raporu hem genel merkezimize hem ilgili bakanlıkları sunacağız. Size de bu çalışmayı sunarak sizden destek istiyoruz.”

Kendisine gösterilen ilgiye ve karşılamaya teşekkür eden Milletvekili Ayşe Doğan da, “Ben ayağıma kurban kesilmesini istemem. Ancak ülkemizin bereketi, esnafımızın bereketi için dua edildi ve o anlamda ben kabul ettim. Şahsım adına olmadığının bilinmesini isterim. Rabbim kabul etsin” dedi.

Anamur’da doğup büyüdüğünü ve her köyde akrabasının bulunduğunu ifade eden Doğan, şunları söyledi:

“Beni de ailem burada muzdan portakaldan kazandıkları gelirlerle okuttular. Eşim ve beni okutan öğretmenlerimize selamlarımı sunuyorum. Ankara’da diş hekimi olarak Ankara’da görev yaptıktan sonra ülkemizin bir başka güzel şehri Tekirdağ’a yerleştik. Rabbim nasip etti milletvekili olduk. Her bölgeden talebe gücümüz yettiğince destek veriyoruz. Anamur’un sorunlarının çözümüne de teşkilatımızla, milletvekillerimizle ve bakanlarımızla destek veriyoruz.”

Yerli muzun tanıtım çalışmalarının artması gerektiğini ifade eden Doğan, “Muz hepimiz için çok önemli. Şu anda bir sorun yok. Ancak Anamur Muzu’nun daha çok reklâmını yapmamız lazım. Bizlere gönderdiğiniz muzları dağıtarak tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Ama özellikle televizyonda yerli muzun reklâmının yapılması gerekiyor. Ben ilgililere bunu teklif edeceğim. Ayrıca bu konuda oluşturacağınız dosyayı alıp elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Doğan, çiftçilerin erken emekliliği için de detaylı çalışma yapılması gerektiğini ifade ederek, “Çalışmanızı tamamladığımızda elimizdeki bilgileri ilgili bakanlıklara sunarız. Bu konu Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiriyor. Bu anlamda zor bir konu. Ancak eğer elimizde yeterli veri olursa talebimizi daha net dile getirip ısrar edebiliriz” diye konuştu.

Ziyarete katılan muhtarlar ise köylerde elektrik sorununun gün geçtikçe arttığını belirterek, bu konuda destek istediler. Muhtarlar, köylere elektriğin aynı hattan dağıtıldığını belirterek, bir köydeki arıza nedeniyle o bölgedeki tüm köylerin elektriksiz kaldığını, 1980’lerden kalan trafoların yetersiz olduğunu söylediler.

Milletvekili Ayşe Doğan, bu şikayetleri Enerji Bakanlığı yetkililerine telefonla bildirdi ve kendilerine dönüş yapılacağını söyledi. Ziyaretin sonunda karşılıklı fikri alış verişleri yapıldı. Hatıra fotoğrafı çekilerek toplantı sonlandı.gündem001 gündem002 gündem003 gündem005 gündem006 gündem007 gündem008 gündem009 gündem010 gündem012

 

 

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com