logo

Anamur Reklam

Haydar Kılıç, Anamur Muzu ve Çileğini Avrupa’da tanıttı

gündem00521–22 Ağustos 2017 tarihlerinde Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu ve Tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına diyalog imkânı sağlamak adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımı ile Sırbistan-Türkiye arasında Tarım ve Gıda Ticaret Ortaklığının Geleceği” konulu panel’e özel davet edilen Kılıç Tarım L.T. D.Ş.T.İ Yönetim Kurulu başkanı Haydar Kılıç bu panelde Anamur’u Avrupa’da tanıttı.

Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumuna davetli olarak katılan Haydar Kılıç ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden tarım sektörü temsilcilerininde bulunduğu panelde Kılıç Anamur Muzu ve Çileğinin tüm ayrıntılarıyla detaylı olarak ve çeşitli toplantılarında da masaya yatırarak Anamur’u daha da yakından tanıtma fırsatını buldu. Türkiye Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ ya özel brifing vererek, Anamur Muzunun ve Çileğinin potansiyeli başta olmak üzere sorun ve çözüm önerileri ile tarım sektöründeki öneminide anlatan Haydar Kılıç Ahmet Eşref Fakıbaba ile özel olarak yaptığı görüşmedede, Muz ithalatında Gümrük ve kaçakçılığın kontrol edilmesi ve bu tip uygunsuz girişlerin yerli muza ve muz üreticilerine verdiği zararları anlatarak destek verilmesini istedi.

Kılıç’ın talebine hassasiyet verileceği sözünü veren Tarım bakanı Fakıbaba ise, Anamur Muzu ile ilgili kendisine anlatılan söz konusu sorunların üzerine ivediyle gideceklerini ve bu konunun hassasiyetle halledileceğini belirterek yerli muzun korunması konusunda yeni açılımlara gideceklerini Anamur’dan konu ile ilgili olarak, Anamur muzunun evrensel sorunları, yapılması gerekenler, talepler ve alınacak kararları içeren raporlarla Bakanlığa gelmelerini istedi. Anamur muzunun geleceğini korumanın ve değer artışının üretici ve çiftçilerle birlikte olabileceğini belirten Bakan Fakıbaba, Haydar Kılıç’tan geniş bir perspektif içinde verilerin kendisine ulaştırılmasını talep etti.

Kılıç görüşmelerin ardından Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu ve Tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarının Geleceği” konulu panel’deki konuşmasında ise Anamur muz ve çileğinin Sırbistan pazarındaki önemi ve ticaretinin daha da büyüyebilmesi için gümrük birliğindeki olumsuzlukları masaya yatırarak bu konunun ele alınmasını ve çözülmesi gerektiğinden söz etti. Sırbistan ve Türk tarım bakanlığı yetkilileri de destek verdi ve aynı fikirde olduklarını beyan ettiler.

Tarım iş formu toplantılarının ardından Sırbistan’da yapılan toplantıya katılan 141 firma kendi aralarında görüşmelerde bulundu. Firmaların tanıtımına yer verildi. İstişare ve koordinasyon konuları ele alındı.

Kılıç Tarım firması yetkilileri, Avrupa ülkeleri tarım sektörleri temsilcileri ile Türk tarım sektörleri temsilcilerinin yaptıkları ortak toplantılarının sonucunda çok sayıda yerli ve yabancı firmanın Anamur’a gelerek incelemelerde bulunacaklarını belirtiler.

Sırbistan-Türkiye arasında Tarım ve Gıda Ticaret Ortaklığının Geleceği” konulu panel’e Türkiye Tarım Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba,Sırbistan Cumhuriyeti Tarım  Ormancılık ve su yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic,Türkiye Belgrat Büyükelçisi Tunju Bilgiç,Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan,TOBB Yönetim kurulu üyesi Faik Yavuz,DEİK Türkiye-Sırbistan iş konseyi Başkanı Aleksandar Medjeoviç,Sırbistan Ticaret ve sanayi odası Başkan yardımcısı Rade Ljubojeviç’ten oluşan üst düzey yöneticiler ile birlikte Anamur’dan Kılıç Tarım firması ve Türkiye tarım sektörü içinde faaliyet gösteren 141 firma katıldı.gündem001 gündem002 gündem003 gündem004 gündem007

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com