logo

Anamur Reklam

HAYVANSVER MİSİNİZ?

Sosyal medya sayesinde sevmeseniz de sever olmuşsunuzdur. Çünkü hayvanlara eziyet eden kendini bilmez birkaç hapçı yada uyuşturucu bağımlısı inançsız ve sevgisiz büyümüş bireylerin hayvanlara yaptıkları işkenceler toplumu bu konuda duyarlı hale getirmiş ve gereğinden fazla her şeyde olduğu gibi bunu da maalesef abartmış durumdayız.
Yük hayvanı olarak bildiğimiz eşek ve katıra dahi köylü yük taşıtamaz oldu. Yıllardır çift sürme işinde kullandığımız öküze saban vuramaz oldu köylümüz. Ulaşım aracı olarak kullanılan birçok zaferleri sırtında kazandığımız atlar artık bir resim objesi. Kedi ve köpek beslemeyen ev artık yok gibi. Kuş, karga, kaplumbağa, kaz, ördek hayvanseverliğimiz sayesinde artık kafes hayvanı oldu. O kadar hayvanseveriz ki asırlardır tiksindiğimiz fareleri dahi besler olduk. Velhasıl kelam hayvanları insanlardan daha çok sevecek kadar hayvansever olduk. Tabi dolayısıyla bundan bir sektör doğdu. Kuş yemi, kedi köpek maması, hayvan otelleri, hayvan bakıcıları, hayvan hastaneleri, hayvan lokantaları , hayvan kuaförleri, terzileri ve tabiî ki bunları sektöre can veren pet shoplar.
Oysa çiçek dalında güzeldir, cümlesi gibi hayvan yaşam alanında güzeldir desek nasıl olur acaba. Ekolojik dengeden bahsedip duruyorsak aslında farkında olmadan bozmuyor muyuz. Evde beslediğimiz hayvanları yapay yemlerle beslediğimiz için avlanma özelliklerini kaybediyorlar. Kedi çekirge, akrep, fare avlarken bunlardan korkar duruma geliyor. Sadece bu örnek dahi ekeolojik dengenin ne kadar bozulduğunun bir göstergesi.
ANAMUR KUŞATMASI
Farkında mısınız son zamanlarda herkes kendine bir alan, bir köşe belirlemiş, özellikle şehrin en işlek ve en göze batan noktalarında sebze-meyve satışı yapılıyor. Kimsenin ekmek parasında gözümüz yok Allah bol kazançlar versin ama her şeyin bir kuralı kaidesi olduğunu da bilmek lazım. Belediye yer gösterir ki bunun için zaten haftanın belirli günlerinde pazarlar kuruluyor. Her kafasına esen bir köşe açarsa vay şehrin haline hem görüntü kirliliği hem temizlik açısından hoş bir durum olmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki dışarıdan bakıldığında Anamur’un imajına da zarar verdiği muhakkaktır. Çözüm belki de pazar yerlerinin köylülere, çiftçilere sürekli satış yapabilecekleri şekilde düzenlenmesi olacaktır. Sayın Başkanın bu konuya hassasiyet göstereceğinden şüphem yok.
ANAMUR’DA CUMHURİYET
Her sene olduğu gibi bu yıl da muhteşem bir katılmcı kitlesiyle coşkulu ve heyecan vericiydi. Belediyenin düzenlediği Fener Alayı uzun yıllar hasretini çektiğimiz güzel bir organizeydi. Konservatuarın Hakan Uysal yönetiminde verdiği konser ayrı bir güzellik kattı. Diğer tarafta Anamur ADD’nin Kalabalık restoranda verdiği Cumhuriyet Resepsiyonuna olan ilgi izdihama dönüşecek kadar büyüktü. Gerçekten iğne atsanız yere düşmez tabirinin tam karşılığı kadar kalabalık vardı. Cumhuriyetimizin eksik olmayacağı nice resepsiyonlara diyelim.
İyi bir hafta diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com