logo

Anamur Reklam

İstemihan Talay muhtarlarla kahvaltıda buluştu

6 Ağustos 20181004CHP Genel Başkan Başdanışmanı M. İstemihan Talay, CHP Anamur İlçe Örgütü ve mahalle muhtarlarıyla kahvaltıda buluştu.
Program, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven’in açılış konuşmasıyla başladı.
“GELECEĞE İLİŞKİN DÜŞÜNCELERİ PAYLAŞMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK’
Talay, programda yaptığı konuşmada, bu buluşmayı bir siyasi toplantı olarak değil, geleceğe ilişkin düşünceleri paylaşma amacıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Benim Anamurla ilişkim 1978 yılında başlamıştır. O dönem ben bir genel müdür olarak Anamur’un sorunlarına eğilen, yardımcı olmaya çalışan bir yöneticiydim. Bugün de özellikle muhtarların önemini ve değerini yıllar içerisinde hem yönetici hem de siyasetçi olarak bilen birisi olarak muhtarlarımızla bir araya geliyorum” dedi.
“HER ZAMAN HALKIN ARASINDA OLDUM”
Talay, halkla iletişimin önemine dikkat çekerek, “Yıllardır kaymakam olarak, genel müdür olarak, 4 dönem milletvekili, bakan olarak her zaman halkımızın arasında, alnımızın akıyla, hiçbir zaman bir korumanın güvenci altında olmadan rahat rahat dolaşabildik. Kimseye karşı bir yanlışımız olmadığı için. Bize gelen insanlara parti ayrımı, dini ayrım gözetmeksizin insana insanca yaklaştığımız için bugün karşınızda göğsümüzü gere gere ‘geçmişte nasıl hizmet ettiysek bugün de aynı şekilde hizmet edeceğiz’ mesajını verebiliyoruz” diye konuştu.
“ADAY ADAYLARINA NE YAPACAĞINI DEĞİL, NE YAPTIĞINI SORUN”
Aday adaylarına daha önce neler yaptığının sorulması gerektiğini belirten Talay, şunları söyledi:
“Mersin’e vefa borcumuz var. 4 dönem milletvekilliği yaptım. Geçen seçimde bizim tarzımızda bir adayın olamaması nedeniyle, kapısı açık, topluma hizmet etmek için kararlarını hızlı şekilde veren bir yönetim ortaya çıkmadı. Bugün buna şiddetle ihtiyacımız var. Bu siyasi görüşmeleri yapmamızın nedeni, sadece İstemihan Talay’ın makam, mevki arayışı değil. Karşınıza başka aday adayları da gelecek ve kendi projelerini anlatacak. Benim sizlerden istirhamım şudur: ‘Kardeşim bana ne yapacağından çok Mersin için, Anamur için hatta Türkiye için bugün kadar ne yaptın, hangi katkıyı sağladın? Hangi insanın düğününde, cenazesinde onlarla acısını, mutluluğunu paylaştın? Hayat standardımızı yükseltmek için ne yaptın?’ diye sormanızdır. Proje anlatmak hayal tacirliğidir. Ama her insanın geçmişi, onun geleceğinin teminatıdır.”
“PROJELER ÇEKMECELERE KİLİTLENİYOR, ASIL PROJE HALKIN SORUNLARININ TA KENDİSİDİR”
Seçim dönemlerinde kağıtlara yüzlerce projelerin yazıldığını ve bunların seçmene dağıtıldığını ifade eden Talay, “Seçimin ardından bu kağıtlar çekmecelere kilitlendi ve bir daha açılmadı. Proje diyorlar, proje halkın sorunlarının ta kendisidir. Eğer kaldırım söken, sonra yeniden yapan belediye olursanız, üreticinin esnafın sorunlarına yönelmezseniz o belediyeciliğin halk bir yararı olmaz. Örneğin, Anamur’da muz üretimi gelişiyor. Üretime, pazarlamaya yönelik projelere kaynak aktarılarak bu potansiyel değerlendirilebilir” şeklinde konuştu.
“BELEDİYECİLİK ÜLKE YÖNETMEK GİBİ OLDU”
Belediye başkanının güçlü ve sorun çözme yeteneği yüksek bir ekiple çalışması gerektiğini ifade eden Talay, şöyle devam etti:
“Muhtarlar mahallelerinin sorunlarını belediyeye taşır, belediye de bu sorunları güçlü ve çalışkan ekiple çözer. Bu anlamda muhtarların önemli bir yeri vardır. Belediye de muhtarlar aracılığıyla vatandaşla iletişime geçer. Artık belediyecilik bir ili bir ülke gibi yönetme şekline dönüşmüş durumda. Ben herşeyi biliyorum diye kapıları kapatırsanız bu zaman kaybı olur. Ama tartışmayla, konuşmayla birlikte proje üreterek gelişim sağlanabilir. Biz bunu geçmişte yaptık bundan sonra da yapma imkanımız olacaktır.”
“ÇED RAPORU OLMADAN BALIK ÇİFTLİKLERİ KURULAMAZ”
Talay, balık çiftliklerinin halkın karşı olmasına rağmen kurulacağı yönünde söylenti yayıldığı şeklindeki soruya şöyle cevap verdi:
“ÇED raporu olmadan bu çiftliklerin kurulması mümkün değil. Raporlar gelmeden kurulduğu takdirde bu emrivaki anlamındadır ve yasal dayanağı yoktur. O nedenle böyle bir girişim karşısında yargıya başvurulduğu zaman ‘yargıya uygun değildir’ şeklinde bir kararla karşı karşıya kalabilir. Hiç kimsenin yasaları dışlayarak veya çiğneyerek, ‘ben yaptım oldu’ diyerek herhangi bir faaliyette bulunmaması gerekir.”
Talay, konuşmasının ardından muhtarların sorularını cevapladı. 6 Ağustos 20181001 6 Ağustos 20181002 6 Ağustos 20181003 6 Ağustos 20181005 6 Ağustos 20181006

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com