logo

Anamur Reklam

İtalya’ya misafir oldular

Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Erasmus Projesi kapsamında İtalya’nın Cerveteri kentinde gerçekleştirilen çalışmalara katıldı.
Proje Yürütücüsü Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Evrim Çiftçioğlu, İngilizce, Matematik ve Sayısal Derslerde Dijital Eğitim (Digital Education for English Sience and Maths) konulu projenin, dijital malzemeler ve web2 araçları kullanarak öğrenci merkezli ders yapma ve öğrencilerin derse katılımını sağlama amacını taşıdığını söyledi.
PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ ÇİFTÇİOĞLU: “ORADAKİ EĞİTİMİ İNCELEDİK”
Proje kapsamında Anamur’da yapılan ön toplantının ardından İtalya’nın Cerveteri şehrinde ikinci toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Çiftçioğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’den 4 öğretmen, 8 öğrenci gittik. Öğrencilerimiz orada ailelerin yanında misafir edildiler. Öğrencilerimizle birlikte bulunduğumuz bölgenin tarihi yerleri, doğal güzelliklerini gördük. Oradaki öğretmen arkadaşlarımızın ders işleme metotlarını ve materyalleri inceledik. Okul bahçesinde ülke bayrakları vardı ve milli marşlar çalındı. Öğrencilerimiz oradaki öğretmen, öğrenci ve ailelerle İngilizce iletişim kurdu ve dilini geliştirdi. Hem bizim için hem öğrencilerimiz için güzel bir deneyim oldu.”
Çiftçioğlu, projede öğretmenler Ali Tunç Aslan, Recai Kılıç, Nasibe Kan, Hatice Deniz, Abdullah Avşaroğlu, İsmet Keskin, Zeynep Şahan, Filiz Bozdoğan, Lendagül Ayhan Cengiz, İlpan Şimşek ve Alparslan Apaydın’ın da yer aldığını kaydetti.
OKUL MÜDÜRÜ AKALIN: “VELİLERİN ÖĞRENCİLERİMİZE GÖSTERDİĞİ İLGİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ”
Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi Okul Müdürü Nahit Akalın da 12-17 Mayıs tarihleri arsında gerçekleştirilen etkinlikle ilgili şunları söyledi:
“Oradaki paydaş okulun yöneticileri ve öğrencileri bizi çok güzel karşıladılar. İstiklal Marşımızı söylediler, türküler söyleyip bizim kültürümüzü paylaştılar. Proje kapsamında toplantılar yaptık ve çalışmalarda bulunduk.
Çalışmaların ardından bizleri yemekte ağırladılar. Öğretmenler, öğrenciler ve ailelerle tanışıp kaynaştık. O bölgede bulunan tarihi yerleri gezme imkanı bulduk. Daha sonra İtalya’nın başkenti Roma’yı ve içerisinde bulunan Vatikan’ı gezdik.
Öğrencilerimiz misafir oldukları ailelerle dostluklar kurdular. Vedalaşırken duygulu anlar yaşandı. Velilerin öğrencilerimize gösterdiği ilgi beni çok etkiledi. Buradaki etkinliklerde onları en iyi şekilde ağırlamıştık. Onlar da okul müdürü, projede görev alan öğretmenler ve aileler bize aynı şekilde misafirperverliklerini gösterdiler.
Bölge, coğrafi açıdan Türkiye’ye çok benziyordu. Orada çok değerli çalışmalarda bulunup dostluklar kurduk.”
Proje kapsamında 2 etkinlik kaldığını ifade eden Akalın, bir sonraki etkinliğin Romanya’da son etkinliğin de ocak ayında Litvanya’da gerçekleştirileceğini söyledi.
ÖĞRENCİLER DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI
Etkinliğe katılan öğrenciler ise deneyimlerini şöyle paylaştı:
Gizemnur Gündüz: “İlk yurt dışı deneyimimdi. Bir İtalyan ailenin yanında kaldım. Onların günlük hayatlarını yaşadım ve yemeklerini yedim. Kültürlerini gözlemleme imkanı buldum. Nasıl yaşıyorlar, neler konuşuyorlar hepsini öğrenme fırsatı buldum. Güzel bir deneyimdi. ”
Berkay Şimşek: “Tanımadığım bir ailenin yanında kalmak ilk başta zordu ama onları tanıyınca rahatladım. Çok misafirperver bir aileydi. Orada bir aila daha kazandım. İtalya’yı çok beğendim, herşey çok güzeldi.”
Damla Şevik: “Tanımadığım bir ailenin yanında bir hafta kalmak ilk başta bende gerginlik yaratmıştı. Bana çok sıcak davrandıkları için zorluk çekmedim alışmakta. Bana ailelerinden biriymiş gibi davrandılar. Bize çok şey öğreten harika bir deneyim oldu. Onlardan ayrılırken duygusal anlar yaşadık. Bir ailem daha oldu.”
Melisa Onur: “İtalya benim için çok güzel bir deneyim oldu. Bizi çok sıcakkanlı ve içten karşıladılar. Ülkemizin milli marşını onlardan dinlemek beni onurlandırdı. Misafir olduğum aile misafirperver bir aileydi. Onların kültürlerini öğrendim.”
Bora Ünlü: “İtalya’yı çok beğendim. Misafir olduğum aile, Türk ailelerine benziyordu. Fazla pizza ve pasta da yemiyorlar, bizim yemeklerimize benziyordu yemekleri. Okulda bizi İstiklal Marşımız ile karşıladılar, bu da bizi çok mutlu etti. Okulda İngilizce konuştuk ve dilimizi geliştirdik.”
Devlet Metehan Yalçın: “Yeni insanlarla tanışmak, yeni bir kültürü deneyimlemek ve çeşitli sosyal bağlar kurmak için iyi bir projeydi. Orada iletişimimizi İngilizce olarak kurmamız nedeniyle yabanca dilimi geliştirdim. Orada sıkılmadan eğlenceli vakit geçirdik.”
Bilge Yıldoğan: “İtalya’nın tarihi eserlerini görme ve insanlarını tanıma fırsatı buldum. İngilizce’yi aktif bir biçimde kullanmakta benim için önemli bir deneyimdi. Bir ailenin yanında kalmak, onların kültürlerini öğrenmek güzel anılardı.”
Nazlı Güngör: “Bu projeyle İtalya’daki eğitimi inceleme, dijital gelişimi görme fırsatı buldum. Çok faydalı bir gezi oldu. onların kültürünü de tanımış olduk.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com