logo

Anamur Reklam

KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Türkiye genelinde konut satışlarının Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.9 gerilediğini söyledi. Türkiye genelinde yaşanan bu düşüşün Mersin’e de yansıdığını söyleyen Madenli düşüşün sebeplerini açıkladı.
Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, Türkiye genelinde konut satışlarının Nisan’da geçen yıl aynı aya göre yüzde 10.9 azalarak 106,348 adet olduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerini değerlendiren Başkan Madenli, “ipotekli satış” olarak nitelendirilen konut kredili satışların da aynı dönemde yüzde 27.4 düşüşle 33,429 adet olarak gerçekleştiğini ifade etti. Ülke genelindeki bu durumun Mersin’e de yansıdığını ifade eden Madenli, yabancılara konut satışının da Nisan’da yüzde 14.4 azalışla 1,581 adet olduğunu ifade etti.

KREDİLER DÜŞSÜN KONUT SATIŞLARI ARTAR

Ülke genelinde ve Mersin’de konut satışlarının düşmesini değerlendiren Madenli, “2015 yılının sonlarına doğru konut satışlarında ciddi bir düşüş sağlanmıştı. Bu durum 2016’nın da ilk aylarında kendisini gösterdi. Bunun en büyük nedeni bankaların konut kredilerinde uyguladığı yüksek faizdir. Zaten TÜİK’in açıkladığı verilerde İpotekli Satışın yani kredi kullanılarak ev sahibi olanların sayısında ciddi bir düşüş net olarak görünüyor. Konut kredilerinde düşüşe gidilmesi ile ilgili Merkez Bankasının ciddi bir çalışması var. Bu durum netleştiğinde biz emlakçılar inanıyoruz ki konut satışları artacak” dedi.anamurgündme002

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com