logo

Anamur Reklam

Kredi oylaması 6 Haziran’da

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, meclis gündemine getirdiği 6 milyon lira kredi kullanma yetkisi talebinin kararını 6 Haziran’a erteledi.

Anamur Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı ilk oturumunda Başkan Türe, geçtiğimiz ay reddedilen 6 milyon lira kredi çekme yetkisi talebini güncelleyerek tekrar meclis gündemine getirdi.

Güncel madde uyarınca 56 mahalleye yol yapım ve bakımı ile araç ve makine alımı için 6 milyon lira kredi kullanma yetkisi talep eden Başkan Türe, bu kapsamda belediyenin gelir ve giderleri ile borçlarını gösteren bir sunum yaptı.

Belediye Başkanı Mehmet Türe, 2009 – 2014 döneminde gerçekleştirdikleri projelere 12 milyon 694 bin lira harcadıklarını, bu dönemde borcun sıfır olduğunu söyledi. 2014 – 2018 arasında ise projelere 24 milyon 104 bin lira harcandığını belirten Türe, 2009 – 2018 döneminden belediyenin 3 milyon 647 bin lira borcunun bulunduğunu, diğer borçlarla belediyenin toplam 6 milyon 366 bin liralık borcuna karşılık 18 milyon 476 bin lira alacağı olduğunu söyledi. Borcun alacağa oranının ise yüzde 34 olduğunu ifade eden Türe, 6 milyon liralık krediden kalan 3 milyon 558 bin liranın da toplam borca dahil olduğunu kaydetti.

Belediye’nin şu anda icralık hiçbir dosyasının bulunmadığını ifade eden Türe, mali açıdan 11 milyon lira daha borçlanma kapasitesine sahip olduklarını kaydetti.

Mahalle muhtarlarının da katıldığı toplantıda madde ile ilgili oylama öncesinde tansiyon yükselirken AK Parti’li üye Yılmaz Bulut ve MHP’li üye Ahmet Karan ile tartışan Belediye Başkanı Mehmet Türe, “Ben bu maddenin geçmeyeceğini gördüğüm için gündemden çekeceğim” dedi.2 Haziran 2018058 2 Haziran 2018059

Bu sırada söz alan Bulut, “Ben olsam bu sunumu yapmazdım. 9 yıllık sürede sadece 2 yıllık bütçe karşılığı hizmet yapıldı. 7 yılını sizlerin takdirine bırakıyorum” dedi.

MHP’li üye Ahmet Karan ise “Biz bu madden reddedilmesi için bir grup kararı almadık. Buraya muhtarlarımızı çağırıyorsunuz, bizleri muhtarların önüne atıyorsunuz. Bu açıklamaları gerekli evrakları göstererek basın açıklaması şeklinde yapabilirsiniz. Burası Anamur’un geleceğinin konuşulduğu bir yerdir. Ayrıca Denetim Komisyonu üyesiyken daha önce kullanılan 6 milyon liralık kredinin nereye harcandığına dair doküman istediğimde bu bana verilmedi. Bizim burada bir şeyleri engelleme gibi bir niyetimiz olamaz. Her zaman şeffaflıktan yana olduk” diye konuştu.

Tartışmaların ardından bir komisyon oluşturacaklarını ve kullanılacak krediyle mahallelere götürülecek hizmetleri muhtarlardan da görüş alarak ayrıntılarıyla gösteren bir çalışma yapacaklarını belirten Başkan Türe, toplantıyı ve maddenin oylamasını 6 Haziran 2018 Çarşamba gününe erteledi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com