logo

Anamur Reklam
09 Nisan 2019

MERÇED: “İL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ, ŞİRKETE TARAF OLDU”

MERÇED Anamur Temsilciliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Anamur’daki halkı bilgilendirme toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerine ve çevrecileri görüntüye alan şirket temsilcilerine sert tepki gösterildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Anamur Çamlıpınaralanı Köyü’nde kurulması planlanan 7. balık çiftliğiyle ilgili olarak, 4.4.2019 tarihinde gerçekleştirilen ve Çevresel Etki Değerlendirme sürecinin ön adımı olan halkı bilgilendirme toplantısı, balık çiftliklerine karşı bizimle birlikte mücadele eden Atatürkçü Düşünce Derneği Anamur Şubesi, Temad Anamur Şubesi, Anamur Kültür Derneği, Eğitimsen Anamur Şubesi, Chp Anamur İlçe Örgütü, Tüm Emekli Sen Anamur Şubesi, Eğitim-İş Anamur Şubesi temsilcilikleri, Melleç ve Çamlıpınaralanı Köyleri Muhtarları ile Anamur halkının protestoları nedeniyle yapılamamıştır.
Bölgemizdeki kurulması planlanan tüm balık çiftliklerinin ÇED toplantıları, halkın karşı duruşu nedeniyle yapılamadığı ve daha önce Anamur Belediye Meclisi tarafından “Anamur’da balık çiftliklerinin istenmediğine” dair karar alındığı halde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca süreç devam ettirilmiş ve bu yöndeki işlemler sürdürülmüştür.
Sürecin durmadığının delili olan ve yukarıda bahsedilen 7. balık çiftliğinin ÇED toplantısı sırasında, şirketten ziyade, bakanlık adına görev alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü yetkilileri, çiftliklerin savunuculuğuna soyunmuşlar ve HALKA KARŞI, Emniyet güçlerinden koruma talep etmişlerdir. Hatta toplantı sırasında, yetkililerden birisi, protestolarını dile getiren insanlara ve özellikle temsilcimize hitaben “ HADİ ORADAN!” diyebilecek kadar, şirkete taraf olduğunu göstermiştir. Yine, şirket adına toplantıya katılanlar da, hangi amaçla yaptıklarını bilmesek de, herhangi bir yetkileri olmadığı ve görüntü almalarını istemediğimiz halde, sanki devletin bir organıymış(!) gibi davranıp, toplantı boyunca video çekimi gerçekleştirmişlerdir.
Kısacası, bakanlık yetkilileri, normal koşullarda Çamlıpınaralanı Köyü’nde yapılması gerektiği halde Anamur’da gerçekleştirilen ÇED toplantısı sırasında, halkın değil balık çiftliklerinin yanında duruş göstermişler ve şirket temsilcilerine devlet gücü bahşetmişlerdir.
Bakanlık temsilcilerinin bu duruşları, muhtemelen seçim dönemi olması nedeniyle ertelenen nihai duyuruların, önümüzdeki günlerde tüm balık çiftlikleriyle ilgili olarak topluca açıklanacağının göstergesidir.
Balık çiftliklerini kuracak şirketler devletin bir organı olmayıp, sadece kar amacı güden ticari kuruluşlardır. Onların kazancı uğruna denizimizin ve kıyılarımızın kirlenmesine izin verimemelidir. Nihai duyuruların yayınlanmasından sonra açacağımız davalarda, halkın ve doğanın lehine kararlar çıkacağını düşünüyoruz.
Bu nedenlerle, seçim döneminde ortaya atılan “ Balık çiftliklerinin kurulmasından vazgeçildi” şeklindeki dedikoduya itibar etmeden, sermayesi dışında hiç bir gücü olmayan ticari şirketlerin balık çiftliği kurma isteklerine karşı halkımızı, her mecrada karşı duruş göstermeye davet ediyoruz.
Bilinmelidir ki, halkın gücü karşısında kimse duramaz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com