logo

Anamur Reklam
24 Nisan 2018

Mersin’de 105 bin zeytin aşılanıyor

24 Nisan 2018010Mersin Orman Bölge Müdürlüğü makilik alanlarda bulunan yabani zeytinleri (delice) aşılayarak ülke ekonomisine kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2015-2019 yıllarını kapsayan 5 yıllık eylem planında tespiti yapılan 2 bin 700 hektar potansiyel alandan 2017 yılı sonu itibariyle 258 bin adet delice aşılaması uygulayarak boşluklara da 19 bin 116 adet zeytin fidanı dikimi yapıldı.

2018 yılı programı kapsamında 15 köyde 528 hektar alanda toplam 105 bin 600 adet delice aşılama çalışmaları yoğun şekilde başladı.

Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik ve kurum amirlerinin katılımıyla, Kösbucağı Köyünde önceki yıllarda yapılan delice aşılamalarına ait, 62 hane sahibine sertifikalar törenle verildi.

Bölge Müdürü Yılmaz, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüzün hedef ve politikaları doğrultusunda,  Orman köylülerinin kalkınmasına yönelik hazırlanan ve bozuk orman alanları içerisinde yer alan ve özellikle maki formasyonu içerisinde yayılış gösteren yabani zeytinleri aşılayarak ülke ekonomisine kazandırma amacıyla 2015 yılında uygulamaya konulan yabani zeytin Rehabilitasyonu Projesi çerçevesinde Mersin’de çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Yabani Zeytin Aşılaması Eylem Planı kapsamında Erdemli İlçesi, Kösbucağı Mahallesinde yörenin ekolojik koşullarına uygun aşılı zeytin ağaçlarından alınan kalemleri yabani zeytinlere uygulayarak aşılıyoruz. 2017 yılı içerisinde yapılan aşılama işlemlerinde ise yüzde 95 oranında başarı sağladık. Bu eylem planı ‘Devlet Ormancılığından Millet Ormancılığına’ geçişte önemli bir çalışma olup, atıl durumda bulunan delicelerin aşılanarak elde edilecek ürünlerle, yöre insanının aile bütçesine dolayısıyla da ülke ekonomisine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Erdemli’de de bu uygulamayı başarı ile sürdürüyoruz. Uzman bir ekip tarafından aşılanan yabani zeytinlerin bakımı da 3 yıl süre ile orman teşkilatı tarafından yapılmaktadır. Daha sonra bu zeytinler talep edenler arasından çekilen kura ile orman köylülerine sertifikalı olarak dağıtılmaktadır. Gelir getirici türler kapsamında bugüne kadar 1478 haneye 238.589 adet ceviz, badem, harnup, delice vb. türlerin dağıtımı yapılarak sertifikaları verildi. Yapılan bu çalışmayla yöre ekonomisine verilen bu destekten köylülerin oldukça memnun oldukları görüyoruz. Bu çalışmalar neticesinde hedefimiz milli ekonomiye kazanç sağlamak, mahalle ve köylerimizin kırsal kalkınmasında lokomotif olmaktır.

Ayrıca bu aşılama çalışmaları çerçevesinde 2017 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Erdemli İlçesinden 5 kişilik uzman bir aşı ekibi gönderildi ve 3 bin adet delice  aşılanarak hedeflere ulaşıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim ” dedi.24 Nisan 2018001 24 Nisan 2018026

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com