logo

Anamur Reklam
26 Mayıs 2018

Mersin’de Çölleşme ile Mücadele Eğitimi

Mersin’de  “Çölleşme ile Mücadele Uluslararası Eğitimi” yapıldı.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) kapsamında COP Başkanlığı döneminde deklare edilen Ankara Girişimi çerçevesinde Afrika, Orta Asya ve Balkan ülkelerine yönelik, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile işbirliği ile gerçekleştirilen eğitim programı Afrika ülkelerine 12-14 Mayıs 2018, tarihlerinde düzenlendi.

Kurak ve yarı kurak iklim şartlarına haiz olması, bitki örtüsü ve iklim şartlarının katılımcı ülkeler ile benzerlik göstermesi, iyi uygulama örneklerinin bulunması ve yapılan bu uygulamaların yerinde incelenmesi maksadıyla eğitim programları, Mersin’de yapıldı.

Eğitime 16 ülkeden toplam 27 kişi katıldığı eğitime, Benin, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Madagaskar, Mauritus, Moritanya, Mozambik, Nijer, Sudan, Togo, Uganda, Zambiya, Zimbabwe gibi ülkeler iştirak etti.

3 gün süren eğitimde, Erdemli İlçesinde Sıraç-Hacıalanı yol güzergahında tarımsal faaliyetler, sedir- ardıç rehabilitasyonu, ağaçlandırma uygulamaları, gelir getirici tür kapsamında ceviz ağaçlandırmaları görüldü.  Yol güzergâhındaki Yörük çadırlarında Yörük yaşantısı ve hayvancılıkla ilgili bilgi verildi. Hacıalanı Erozyon ve Sel Kontrolü çalışmalarının yapıldığı model saha gezilerek yapılan tesislerle ilgili bilgi verildi. Sorgun mikro havza çalışmaları, Kayacı Mevkiindeki Küllühayat Hakyemez Su Terazisi görülerek ilgililer çalışmalar hakkında bilgi verildi. Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü Çamlık Orman Deposunda yangın tatbikatı uygulamalı olarak gösterildi. Alata Arastırma Ensitisü Müdürlüğü toplantı salonunda sunulara geçildi. Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz  çalışmalarını tanıtıcı sunum yaptı. Fidanlık Müdürlüğüne ait Karabucak Fidanlık Şefliğinde katılımcılara bilgiler verildi ve okaliptüs endüstriyel ağaçlandırma uygulamaları yerinde incelendi. Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü salonunda Dr. Sevda Polat Turan Emeksiz kumul ağaçlandırmaları, okaliptüsün geçmişten bugüne çalışmaları ile ilgili sunular yapıldı.

Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz’a katkılarından dolayı Vali Yardımcısı Abdullah Şahin tarafından sertifika takdim edildi. Tüm katılımcılara sertifika verilerek eğitim çalışması  başarıyla son buldu. 26 Mayıs 2018001 26 Mayıs 2018007

Share
#

SENDE YORUM YAZ

https://www.google.com/settings/account anamurgundem@gmail.com